Wydarzenia muzealne nagrodzone

Ogłoszono zdobywców Nagród Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku 2012

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Willi Caro w Gliwicach. Zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk Wicemarszałek Województwa Śląskiego Aleksandry Gajewskiej.

„Muzea idą z duchem czasu i kuszą już nie tylko wystawami, ale i nowinkami z zakresu ich ekspozycji. Są coraz bardziej interaktywne, nowoczesne i oferują niekonwencjonalne formy przekazu. To już nie są skostniałe obiekty, ale instytucje zachęcające różnorodnymi formami do tego, by zaprzyjaźnić się ze sztuką. Można też zauważyć, że zaczęły powadzić między sobą zdrową konkurencję i tym samym walczą o „klienta", który - niezależnie której z instytucji da się oczarować - doprowadzi do tego, że i tak wygraną będzie sztuka.  W związku z tym zadanie, jakie stoi przed komisją konkursową, jest coraz trudniejsze" - powiedziała wicemarszałek Gajewska.

Do Nagrody za 2012 rok 19 instytucji zgłosiło 49 przedsięwzięć w 4 kategoriach: wystawy (16 zgłoszeń), publikacje książkowe (16 zgłoszeń), dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego (11 zgłoszeń), dokonania z zakresu konserwacji (6 zgłoszeń).

Komisja konkursowa nagrodziła następujące wydarzenia w poszczególnych kategoriach:

Kategoria „wystawy"

Dwie równorzędne nagrody główne:

  • Muzeum Miejskie w Tychach za wystawy „Prof. Kazimierz Wejhert w stulecie urodzin" oraz „Rok obrzędowy na ziemi pszczyńskiej",  
  • Muzeum w Sosnowcu za wystawę „Szalone lata dwudzieste i trzydzieste",

Wyróżnienia:

  • Muzeum Górnośląskie w Bytomiu za wystawę „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970",
  • Muzeum w Tarnowskich Górach za wystawę „Toalety retro. Dawne sprzęty sanitarno-higieniczne",
  • Muzeum Śląskie w Katowicach za wystawę „Sztukmistrz. Erwin Sówka retrospektywnie".

Kategoria „publikacje książkowe"

Nagroda główna:

  • Muzeum Historii Katowic „Katowice. Środowisko, dzieje, kultura, język i społeczeństwo" - red. A. Barciak, E. Chojecka, S. Fertacz

Wyróżnienia:

  • Muzeum Śląskie w Katowicach za katalogi zbiorów: M. Kaganiec: „Pokażę Wam inny Górny Śląsk. Katalog zbiorów pocztówek Muzeum Śląskiego w Katowicach"; H. Olszewska-Jarema, A. Sarna: „Mistrzowie plakatu polskiego w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach";
  • Muzeum w Rybniku: „Dzieje kolei w Polsce", red. Dawid Keller
  • Muzeum Zamkowe w Pszczynie za wysoką jakość merytoryczną i edytorską całości działań wydawniczych: J. Gałaszek: „Kronika konserwatorska Muzeum Zamkowego w Pszczynie"; Materiały z konferencji konserwatorskiej Muzeum Zamkowego w Pszczynie „Problematyka funkcjonowania muzeów w obiektach zabytkowych", red. M. Kluss; Materiały z konferencji naukowej z okazji 65-lecia Muzeum Zamkowego w Pszczynie „Kolekcje sztuki i rzemiosła artystycznego w muzeach-rezydencjach". Praca zbiorowa; „Znane i nieznane. Ilustrowany przewodnik po wystawie"; Album „Pszczyna wczoraj i dziś"; L. Kruczek, M. Nyga: „Portrety". Katalog zbiorów Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Kategoria „dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne"

Nagroda główna:

  • Centrum Scenografii Polskiej - Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach: „Festiwal Nowej Scenografii/ Scenografia 6D. Sześć wymiarów scenografii".

Wyróżnienia:

  • Muzeum w Bielsku-Białej: Projekt wystawienniczo-edukacyjny „Wokół grafiki",
  • Muzeum w Gliwicach: Projekt edukacyjny „Nadaj sobie formę".

Kategoria „dokonania z zakresu konserwacji"

Dwie równorzędne nagrody główne:

  • Muzeum w Gliwicach za projekt: Konserwacja obrazu „Portret króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II" z ok. 1790 r.
  • Muzeum Śląskie w Katowicach za projekt: Konserwacja „Tryptyku z Zarzecza" i rzeźby św. Mikołaja z XV w.

Wyróżnienie:

  • Muzeum Zamkowe w Pszczynie: Konserwacja i restauracja salonu księżnej Marii Teresy Cornwallis-West.

Komisja Nagrody Marszałka za wydarzenie muzealne roku 2012, doceniając działanie związane z modernizacją wystawy stałej, ze względu na nowatorskie podejście do przestrzeni muzealnej postanowiła o wystosowaniu listu gratulacyjnego dla Muzeum Górnictwa w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Ustanowiona w 2006 roku Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku jest przyznawana za osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej w roku poprzedzającym daną edycję, dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Wnioski o przyznanie Nagrody mogły składać muzea, które były organizatorami lub współorganizatorami przedsięwzięć zgłaszanych do nagrody, a nagrodą honorowane są instytucje muzealne działające na terenie województwa śląskiego, których statut lub regulamin został uzgodniony z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2013 r. łączna pula nagród we wszystkich kategoriach wynosi 40 tys. zł. Oprócz nagród mogą być również przyznawane wyróżnienia o charakterze honorowym. 

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Uroczystość odbyła się w Willi Caro w Gliwicach                            List gratulacyjny dla Muzeum Górnictwa w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach  Uroczystość uświetni koncert Michała Wierby