Zaczarowane lekcje na Szlaku Zabytków Techniki

Oryginalne przestrzenie, autentyczne przedmioty i historia wpływająca na najbliższe otoczenie - to cechy, które sprawiają, że obiekty Szlaku Zabytków Techniki to niemal gotowy scenariusz lekcji

Unikatowy w skali kraju Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego ma ogromny potencjał dydaktyczny. Są już szkoły, które realizują lekcje oparte na bezpłatnych scenariuszach przygotowanych z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Projekt jest wspólnym dziełem osób zajmujących się tworzeniem i promocją produktów turystycznych oraz nauczycieli przedmiotowych. Nieważne, czy to język polski, historia, plastyka czy chemia. Nieważne, czy podstawówka, gimnazjum, liceum czy szkoła zawodowa. Dzięki staraniom zespołu pracującego pod patronatem i z udziałem przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM" w Katowicach powstało 10 scenariuszy, które są kompletnym rozwiązaniem, gotowym pomysłem na realizację przedmiotowej lekcji muzealnej.

Każdy scenariusz składa się z:

  • szczegółowego skryptu opracowanego dla nauczyciela prowadzącego lekcję, zawiera on nie tylko opis treści i zadań, ale także wskazuje miejsce w obiekcie, w którym należy poszczególne części lekcji przeprowadzić;
  • Kart ucznia - czyli zestawu zadań, ćwiczeń, poleceń dla uczniów;
  • Poszerzonych materiałów dla nauczycieli pozwalających sprawnie i szybko przygotować się do wizyty w obiekcie i zrealizować lekcję.

Istotnym celem projektu było wykazanie połączenia pomiędzy podstawą programową, wymaganiami, jakie stawia się nauczycielowi danego przedmiotu, a ofertą obiektów szlaku. Każdy scenariusz rozpoczyna się od wykazu celów, jakie realizuje dana lekcja.

„Chcemy mówić o nowym podejściu do edukacji. Bardzo trudno jest rozdzielić obszary edukacji, kultury i turystyki; one przenikają się nawzajem i to jest motywacja do współpracy na różnym szczeblu. Te lekcje są dedykowane tym obiektom na szlaku, które nie mają takiego potencjału, jak największe z nich - w ten sposób mogą zaprezentować swoją ofertę, a dla młodych odbiorców stać się interesującą ofertą, na edukację połączoną z rozrywką" - mówiła podczas konferencji prasowej Aleksandra Gajewska, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Scenariusze są przygotowane tak, że można według nich zrealizować pełne zajęcia, ale można także traktować je jako inspiracje i korzystać z części propozycji.

Pakiety pozwalające przeprowadzić przedmiotowe lekcje muzealne są dostępne na stronie www.zabytkitechniki.pl

Przygotowane zestawy obejmuje 10 obiektów szlaku w 10 miastach. Są to: Bielsko-Biała, Cieszyn, Częstochowa, Gliwice, Karchowice, Katowice, Łaziska Górne, Ruda Śląska, Ustroń, Zawiercie.


Lekcja na Szlaku Zabytków Techniki (Muzeum Energetyki)


Lekcja na Szlaku Zabytków Techniki (Stacja Wodociągowa ZAWADA).


Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Knurowie w trakcie lekcji w kolonii robotniczej Ficinus w Rudzie Śląskiej          Konferencja prasowa  Wicemarszałek Województwa Śląskiego Aleksandra Gajewska  Adam Hajduga z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

Załączniki
Obiekty, w których przygotowano lekcje