Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych

Podczas wczorajszej uroczystości w Pałacyku MSZ przy ul. Foksal w Warszawie Minister Spraw Zagranicznych RP Włodzimierz Cimoszewicz wręczył honorowe dyplomy za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie w roku 2002
Wśród kilkudziesięciu nagrodzonych znaleźli się także przedstawiciele naszego regionu. Wyróżnieniem ministra Włodzimierza Cimoszewicza zostali uhonorowani: wybitny kompozytor Wojciech Kilar, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Adam Małysz oraz trener Apoloniusz Tajner. W spotkaniu uczestniczył Marszałek Województwa Śląskiego Michał Czarski, który osobiście gratulował i wręczył okolicznościowe dyplomy czterem w/w laureatom. O dokonaniach śląskich artystów oraz dotychczasowych i przyszłych sukcesach sportowych Adama Małysza, marszałek Michał Czarski rozmawiał także z ministrem W. Cimoszewiczem. Wojciech Kilar – kompozytor i pianista. Wybitny przedstawiciel polskiej muzyki awangardowej lat 60. W latach 70 zwrócił się ku tradycji, inspiracjom ludowym i religijnym. Jest autorem dzieła „Missa pro pace” prezentowanego w obecności Jana Pawła II. Jest także jednym z najbardziej znanych twórców muzyki filmowej, zarówno w Polsce jak i na świecie. Najnowszym filmem, do którego stworzył muzykę, jest „Pianista” Romana Polańskiego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Rok 2002 został ogłoszony Rokiem Wojciecha Kilara w polskiej kulturze. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny powstał w 1953 roku. W swoich programach wykonuje polskie pieśni i tańce ludowe oraz narodowe, kolędy i pastorałki, pieśni pasyjne i wielkanocne. Zespól ma w swym repertuarze także pieśni i tańce innych narodów a także specjalne koncerty edukacyjne. Występuje w salach i teatrach całego świata i wszędzie jest przyjmowany z wielkim uznaniem. Obecnie Dyrektorem Naczelnym zespołu jest Adam Pastuch a Dyrektorem Artystycznym – Laureat Dyplomu MSZ z 1985, Jan Wójcik. Adam Małysz – wybitny skoczek narciarski. Do kadry narodowej trafił w 1994. Wraz z objęciem funkcji trenera polskiej reprezentacji przez Apoloniusza Tajnera, dla Adama nastał nowy, nader szczęśliwy okres w karierze. Od trzech sezonów pozostaje w mistrzowskiej dyspozycji. Zdobył Kryształową Kulę Pucharu Świata w 2001, 2002 i 2003 jako pierwszy w historii zawodnik, który uczynił to przez trzy lata z rzędu. Zdobywca 2 medali na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City (2002) – jako pierwszy skoczek w polskiej historii tej dyscypliny stanął dwukrotnie na olimpijskim podium. Apoloniusz Tajner – wybitny trener skoczków narciarskich. W młodości był aktywnym zawodnikiem. Kadrę narodową objął w 1999 roku. Współtworca sukcesów Adama Małysza.
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 Nagrodę odbiera Apoloniusz Tajner Laureaci nagrody Ministra Spraw Zagranicznych Od lewej: Adam Pastuch, senator RP Genowefa Grabowska, Jan Wójcik oraz Michał Czarski Dyrektorzy Zespołu "Śląsk" w rozmowie z Michałem Czarskim