Fioletowe światło dla najmłodszych

Światowy Dzień Wcześniaka

17 listopada swoje święto obchodzą najmniejsi na świecie – dzieci urodzone przed czasem, czyli tzw. wcześniaki.

Każdego roku podczas Światowego Dnia Wcześniaka na całym świecie budowle, zabytki podświetlane są na cześć wcześniaków i ich rodzin na fioletowo. Fiolet jest oficjalnym kolorem obchodów.

W tę akcję włączy się także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju posiadający w swoich strukturach Oddział Neonatologii, który często sprawuje opiekę nad wcześniakami. 17 listopada br. w godzinach popołudniowych wejście główne szpitala zostanie podświetlone na fioletowo.


Dla uczczenia Światowego Dnia Wcześniaka powstała inicjatywa Global Illumination Initiative polegająca na podświetleniu na fioletowo tego dnia kluczowych i najbardziej charakterystycznych obiektów. 17 listopada 2014 w geście solidarności z wcześniakami i ich rodzicami fioletowy będzie między innymi w Warszawie Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski, Muzeum Narodowe, w Katowicach Hala Widowiskowa Spodek, Empire State Building w Stanach Zjednoczonych, CN Tower w Kanadzie, Wodospad Niagara i inne.

Na świecie rodzi się 15 milionów wcześniaków rocznie. Ponad milion z tych dzieci umiera z powodu powikłań wynikających z przedwczesnego urodzenia. Co dziesiąte dziecko przychodzące na świat nie ma szans na prawidłowe, bezpieczne dojrzewanie w łonie matki, rodzi się przed terminem, niejednokrotnie nieprzystosowane do warunków, w jakich nagle się znalazło. Wraz z rozwojem wiedzy postępowanie z noworodkiem przedwcześnie urodzonym w ostatnim dwudziestoleciu uległo zdecydowanej zmianie. Ratujemy dzieci urodzone w 24. tygodniu ciąży, ważące zaledwie 500 gramów. W tym okresie udało się zmniejszyć umieralność okołoporodową dwukrotnie. Jednak to przedwczesny poród jest nadal główną przyczyną umieralności noworodków na całym świecie.

W Polsce w 1995 r. wdrożono „Program poprawy opieki perinatalnej”, którego celem było zmniejszenie odsetka wcześniactwa oraz zmniejszenie liczby dzieci z przewlekłymi następstwami porodu przedwczesnego. W 2007 roku wszedł w życie Narodowy Program Zdrowia, którego jednym z celów była poprawa opieki nad matką, noworodkiem i niemowlęciem. Program zakładał wprowadzenie trójstopniowego systemu opieki perinatalnej.

Oddział Neonatologiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Jastrzębiu-Zdroju od 1 stycznia 2012 roku rozpoczął działalność jako ośrodek II stopnia referencyjności. Przyjmuje wcześniaki urodzone od 32 tygodnia ciąży lub z masą ciała powyżej 1250g. Od początku działalności objęto opieką 257 wcześniaków, w tym 54 z zaburzeniami oddychania. Wcześniak to nie tylko dziecko, które z rodzi się pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. To wyjątkowy pacjent, borykający się po urodzeniu z wieloma problemami: zaburzeniami oddychania, infekcją wrodzoną, niewydolnością serca, niewydolnością przewodu pokarmowego z martwiczym zapaleniem jelit włącznie, zaburzeniami metabolicznymi, wymagający znacznie większych nakładów, stosowania specjalistycznych procedur diagnostyczno-terapeutycznych. Po wypisie do domu wymaga często stałej opieki wielu specjalistów: neonatologa, rehabilitanta, neurologa, okulisty, kardiologa, logopedy, pulmonologa, alergologa i innych. Opieką objęte są nie tylko nowonarodzone dzieci, ale także ich rodzice.



 


tagi: