Śląska lekcja samorządności

Sejmik Województwa Śląskiego uczcił 25 lat samorządności

Uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego odbywała się w gmachu Filharmonii Śląskiej i była odpowiedzią na apel prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. To ukłon w stronę samorządowców wszystkich szczebli, zaangażowanych w rozwój idei samorządności.

„Historia powstawania samorządu to historia narodzin społeczeństwa obywatelskiego. Te zmiany dały nam szansę realizacji własnych celów. Zawdzięczamy im możliwość samostanowienia, możemy świadomie decydować o tym, jak będą wyglądały nasze szkoły, chodniki, ulice czy place zabaw. To była najlepsza i najważniejsza reforma, bo dotyczy każdego z nas i każdy doświadczył jej efektów. Ta reforma uwolniła w nas energię i pozwoliła decydować o swoim życiu i otoczeniu” – podkreślał Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

Wśród zaproszonych na sesję gości znaleźli się m.in. radni województwa śląskiego wszystkich kadencji, wojewoda, parlamentarzyści, prezydenci miast, burmistrzowie, starostowie i wójtowie, a także przedstawiciele nauki, duchowieństwa, kultury i osoby, które miały wpływ na rozwój śląskiej samorządności.

Jednym z gości był twórca drugiego etapu reformy samorządowej, były premier Jerzy Buzek. „Wolność, demokracja, ale i samorządność są niezwykle trudne, ale dobrze się do nich przygotowaliśmy. Dziś samorządy są motorem rozwojowym kraju, choć wciąż nie brak wyzwań, które pozwolą uczynić ten mechanizm jeszcze lepszym. O drodze, którą pokonaliśmy, marzy wiele krajów, dla których celem jest stworzenie społeczeństwa otwartych, aktywnych obywateli, odpowiadających za siebie nawzajem, ale i mających do siebie zaufanie” – przekonywał Jerzy Buzek.

Do doświadczeń związanych z reformą administracyjną nawiązał też były marszałek Jan Olbrycht. „Od dwudziestu pięciu lat bierzemy udział w czymś, co określiłbym sportem ekstremalnym, tworzyliśmy ten model w praktyce i zdarzało się, że balansowaliśmy na granicy zmieniających się norm prawnych. Nowe podmioty otrzymały osobowość prawną, majątek, ale i odpowiedzialność. Dziś z dumą możemy mówić, że samorząd to w gruncie rzeczy rząd regionalny, rząd lokalny” – stwierdził Jan Olbrycht.

Sesję sejmiku uświetnił koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej.

Uroczysta sesja to nie jedyny akcent obchodów 25 lat samorządności. W ich ramach przeprowadzona zostanie akcja edukacyjna z konkursem adresowanym do nauczycieli i szkół z regionu. Projekt „Lekcji Samorządowej” ma na celu przybliżenie idei samorządności i historii jej kształtowania się w województwie śląskim, a zadanie polegać będzie na przygotowaniu scenariusza lekcji o samorządzie. Najlepszy pomysł zostanie zrealizowany z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego.

Z okazji obchodów 25 lat samorządności przygotowany został także specjalny dodatek, w którym obok informacji na temat funkcjonowania samorządu znalazł się test wiedzy dla czytelników i wiadomości pomocne w przygotowaniu scenariusza lekcji konkursowej.

Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu na scenariusz lekcji upływa 11 maja 2015 roku.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.