Korytarz współpracy wydłuża się

W siedzibie Zarządu Portów Morskich Szczecin i Świnoujście odbyło się drugie w tym roku posiedzenie Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk

Obradom przewodniczył Kazimierz Karolczak, członek Zarządu Województwa Śląskiego pełniący funkcję Wiceprezesa Stowarzyszenia. Było wyjątkowe posiedzenie z uwagi na przyjęcie Zarządu Portów Morskich Szczecin i Świnoujście SA do grona Członków Wspierających Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk.

Szczecin i Świnoujście to najdalej wysunięte na zachód polskie miasta. Ich położenie geograficzne jest ważnym czynnikiem określającym kierunki i możliwości rozwoju obu portów, jak również całego regionu morskiego. Porty w Szczecinie i w Świnoujściu tworzą jeden z największych w regionie Morza Bałtyckiego zespół portowy. Usytuowane są na najkrótszej drodze łączącej Skandynawię ze środkową i południową Europą. Kompleks portowy Szczecin i Świnoujście jest jednym z punktów wejściowych do Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk. Uwzględnienie przez Komisję Europejską, w ramach modyfikacji sieci TEN-T, odcinka Szczecin/Świnoujście – Poznań – Wrocław – Ostrawa w korytarzu Bałtyk-Adriatyk wiąże się z nabyciem prawa do pozyskania środków na poprawę parametrów linii kolejowej E59 oraz drogi S3, a przez to na bardziej dynamiczny rozwój gospodarczy i społeczny nie tylko województwa zachodniopomorskiego, ale również innych polskich regionów.

Podczas spotkania omówiono najważniejsze zagadnienia, wnioski z nich płynące oraz rekomendacje z dwudniowego wydarzenia TENT Days 2015 organizowanego przez Komisję Europejską w Rydze w dniach 22-23 czerwca br. Przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk Adriatyk byli obecni na spotkaniach z Kurtem Bodewigiem, koordynatorem Korytarza Bałtyk-Adriatyk.

TEN-T Days zgromadziły ponad 1200 uczestników reprezentujących instytucje publiczne, organizacje gospodarcze i partnerów społecznych z wielu państw Europy (także spoza UE), a także instytucje szczebla wspólnotowego. Było to największe spotkanie w historii TEN-T Days.

Konferencja wyraźnie wykazała, że rozwój sieci TEN-T powinien być traktowany w UE jako jedno z kół zamachowych dla wzrostu społeczno-gospodarczego (w tym kreowania miejsc pracy) oraz dla zwiększenia spójności terytorialnej i konwergencji ekonomicznej, a także jako jeden z kluczowych obszarów generujących wysoki popyt na szeroko rozumiane rozwiązania innowacyjne (nie tylko w sferze technologicznej). Konferencja potwierdziła także, że takie instrumenty jak CEF i EFSI będą stanowić nowe cenne źródło finansowania dla wielu ważnych w skali UE projektów transportowych.

Po zakończeniu obrad uczestnicy wizytowali nabrzeża i magazyny kompleksu portowego w Szczecinie.