Śląska Rzecz w Muzeum Śląskim, a Julian Fałat w Bystrej

Nowe wystawy w muzeach regionu

Dziś, 31 lipca o godz. 17.00 w Muzeum Śląskim odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej „Śląska Rzecz”. Wystawę będzie można oglądać od 1 sierpnia do końca miesiąca.

Już po raz dziesiąty organizator „Śląskiej Rzeczy” – Zamek Cieszyn poszukiwał najbardziej innowacyjnych i użytecznych produktów, projektów graficznych i usług wdrożonych w regionie. Wśród laureatów są doświadczeni producenci i młode firmy, znane instytucje kultury, ale i mniejsze ośrodki. Spośród zaprezentowanych obiektów zobaczymy m.in. terminal parkingowy Multic, czyli zwycięzcę konkursu w kategorii Produkt. W kategorii Grafika użytkowa zwycięski projekt to system informacji wizualnej dla budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Projekt wskazuje na modelową współpracę projektanta z architektem. W kategorii Usługa wyróżniono projekt aktywizujący społeczność, inspirowany sztuką ludową Dizajn ze sznurka. Inne produkty i projekty, które zostały wyróżnione nagrodami specjalnymi, to m.in. kolekcja mebli wykorzystująca technologię giętej sklejki, trzewiki ochronne „Starr up” z zastosowaniem nowych technologii i materiałów uwzględniających jednocześnie przepisy BHP oraz nominowane do nagrody m.in. hamak turystyczny, kurtka puchowa dla dzieci, klocki „Górnik i inni”. Nominację uzyskał również nowy logotyp Muzeum Śląskiego, nawiązujący do architektury jego nowej siedziby oraz do poprzednich znaków graficznych tej instytucji.

Z kolei „Fałatówka” w Bystrej, jeden z oddziałów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej zaprasza zwiedzających na wystawę pt. „Julian Fałat – z paletą przez życie”, czyli drugą część stałej ekspozycji ukazującej dziedzictwo wielkiego artysty. Uroczyste otwarcie odbyło się w sobotę 25 lipca br.

Wystawa o charakterze biograficzno-historycznym, umieszczona w pokojach parteru domu artysty, prezentuje spuściznę po wielkim malarzu, a więc takie pamiątki osobiste, jak metryka chrztu wydana przez parafię rzymsko-katolicką w Tuligłowach z 1882 r., świadectwo ukończenia pierwszego półrocza trzeciej klasy gimnazjum w Przemyślu z 1869 r., rękopiśmienne fragmenty pamiętników czy fotografie artysty z Zurychu oraz z pobytu w Warszawie. Uwagę także przykuwają archiwalia dotyczące najbliższej jego rodziny, pamiątki z podróży Juliana Fałata dookoła świata w 1885 r. oraz materiał archiwalny związany z malowaniem (wspólnie z W. Kossakiem) w latach 1894-1896 panoramy Berezyna. Całość wzbogacają prace malarskie Juliana Fałata z wizerunkami najbliższych, przyjaciół i znajomych oraz rzeźbiarskie postaci członków rodziny wykonane przez współczesnych mu artystów.

Ten „majątek Fałatowski” został przedstawiony w nowej aranżacji, z zastosowaniem multimediów, dzięki czemu szeroko dostępna jest warstwa biograficzna. Na drugim poziomie, udostępnionym w 160. rocznicę urodzin malarza w 2013 r., przygotowana w sześciu pomieszczeniach wystawa zatytułowana Julian Fałat – malarz i kolekcjoner, prezentująca jego dorobek malarski, rysunkowy i graficzny dopełnia wnętrze domu artysty, w którym spędził ostatnie lata i który od 1973 r. pełni funkcję muzeum biograficznego.


 

Więcej o wydarzeniach kulturalnych w regionie na portalu www.silesiakultura.pl



 


tagi: