Obradował Sejmik

Wspólny głos w sprawie gliwickiej onkologii

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął wspólne stanowisko popierające utworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach. To kolejny krok w stronę usamodzielnienia gliwickiego oddziału Instytutu Onkologii.

„Jako przedstawiciele samorządu regionalnego nie chcemy dalej tolerować sytuacji, w której gliwickie Centrum Onkologii zmuszone jest przekazywać wypracowane środki finansowe do placówek w Warszawie i Krakowie” – czytamy w uzasadnieniu. „Tylko w latach 2012-2015 ponad 70 mln zł wypracowanych w Oddziale w Gliwicach, pochodzących ze Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, zostało przekazanych do placówek działających na terenie innych oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. W sposób negatywny oceniamy fakt, że dobre zarządzanie i wysiłek całego personelu nie może być w pełni wykorzystany w macierzystej placówce. Nie akceptujemy faktu, że koszty tej sytuacji ponoszą de facto śląscy pacjenci” – czytamy dalej.

Sejmik w oświadczeniu zwrócił także uwagę, że dotychczasowe praktyki wpływają negatywnie na plany inwestycyjne instytutu. O argumentach za odłączeniem się gliwickiego oddziału od centrali w Warszawie radni dyskutowali już w trakcie spotkania zorganizowanego w siedzibie instytutu kilkanaście dni temu.

„Samodzielność Instytutu Onkologii jest kwestią racji stanu województwa. Nie możemy pozwolić, aby pieniądze przeznaczone na pacjentów z naszego regionu były transferowane gdzie indziej. Apelowałem do posłów, którzy zgodnie wyrazili poparcie w tej sprawie, o to samo proszę radnych Sejmiku. Bądźmy jednomyślni w tej ważnej dla mieszkańców województwa sprawie” – przekonywał wówczas marszałek Saługa.

Śląscy parlamentarzyści podpisali na spotkaniu w Gliwicach list intencyjny w tej sprawie i zaproponowany przez marszałka Saługę.

Sejmik w trakcie marcowej sesji zadecydował ponadto o dofinansowaniu na łączną kwotę 3 mln zł zakupu samochodów dla ochotniczych straży pożarnych. Pieniądze na ten cel trafią do 15 gmin.

Radni podsumowali także organizację ubiegłorocznych obchodów Roku Tragedii Górnośląskiej. „Dzięki obchodom tego roku nasza świadomość i wiedza dotycząca tych zdarzeń jest o wiele większa. Przez lata mówiono o tym cicho i zdawkowo, musieliśmy dojrzeć do tego, by otwarcie mówić o tej tragedii. Ten rok był bardzo potrzebny dla mieszkańców regionu i wszystkich tych, których rodziny ucierpiały” – podsumował członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Radni uchylili również podjętą w kwietniu 2014 roku uchwałę w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze i przyczynach połączenia Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. To efekt decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współorganizatora Muzeum Śląskiego, które nie przewiduje wyrażenia zgody na połączenie obu placówek. „Wydaje się, że straciliśmy w ten sposób szansę na lepsze finansowanie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i musimy się z tym problemem zmierzyć sami. Trzeba zastanowić się, jak w takiej sytuacji zaprojektować lepszą przyszłość dla obu muzeów” – stwierdził członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

W trakcie sesji wybrano także Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa. W miejsce Bożeny Borys-Szopy, która objęła mandat posła RP, wybrano Sylwię Cieślar (PO) z okręgu bielskiego.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.



 


tagi: