W trosce o matkę i dziecko

Pięć kondygnacji, sale porodowe, cięć i operacyjne. W bytomskim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 otwarto Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu

Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu powstało na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu. Bytomska placówka jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków w regionie, który oferuje świadczenia na poziomie III stopnia referencyjności opieki położniczej i neonatologicznej.

Zespół specjalistów zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wrodzonych wad rozwojowych u nienarodzonych jeszcze dzieci, opieką nad noworodkiem i jego matką, a także leczeniem chorób nowotworowych u kobiet.

W uroczystości otwarcia uczestniczył przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik oraz Halina Bieda, przewodnicząca sejmikowej Komisji Opieki Społecznej i Ochrony Zdrowia.

„Ten dzień jest zwieńczeniem naszej kilkuletniej pracy. Naszym celem było stworzenie pacjentkom takich warunków, by mogły przeżywać te szczególne dni porodu i oczekiwania na dziecko w klimacie radosnym, rodzinnym i pełnym ciepła. Doskonałe warunki, jakie oferujemy pacjentkom pozwolą zmniejszyć stres związany z porodem i z przyjściem na świat dzieci, często tych najsłabszych, wcześniaków” – mówiła w trakcie otwarcia oddziału dyrektor szpitala Kornelia Cieśla.

Na bloku porodowym powstało pięć sal porodowych, w budynku znajduje się także sala cięć, dwie sale przedporodowe i szpitalna izba przyjęć z dobudowanym podjazdem dla karetek. Do tego trzy sale operacyjne wykonane w technologii szkła. Do dyspozycji pacjentek zostanie przekazanych 12 sal dwuosobowych i 1 sala jednoosobowa z wydzielonymi łazienkami. Wszystkie pokoje są w pogodnych kolorach i kojarzą się z domowym wnętrzem. Posiadają stanowisko do pielęgnacji noworodka i nowoczesne łóżeczko jezdne, aby noworodek mógł przebywać wraz z mamą.

Poza komfortem wynikającym z wyposażenia ważne jest również zapewnienie intymności. Z tego powodu wszystkie sale porodowe i poporodowe posiadają odrębny trakt dla osób towarzyszących. Piętro, na którym mieści się Oddział Noworodków, poza wysokospecjalistycznym sprzętem przeznaczonym dla noworodków i wcześniaków, zostało upiększone przez bytomskiego malarza Macieja Kota, który na ścianach odtworzył sad owocowy. O estetykę zadbano również na trzech salach operacyjnych, które wyróżniają się kolorem oraz motywem kwiatowym. Dodatkowo sale czyszczone są za pomocą specjalnego systemu dezynfekcyjnego zakupionego za 300 tys. zł. Po zakończonym zabiegu sala jest zamykana i dezynfekowana za pomocą gazów w celu stworzenia warunków jak najbardziej sterylnych i bezpiecznych. Jest to system, który posiadają najnowocześniejsze szpitale w Polsce.

Koszt całkowity inwestycji zamknął się w kwocie 23 mln zł wraz z wartością zakupionego sprzętu i aparatury medycznej, z czego prawie 10 mln zł to kwota pochodząca z budżetu Województwa Śląskiego.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.

Filmy 


tagi: