Szkielet Hipolita na stałe w śląskim ZOO

W Chorzowie odsłonięto szkielet hipopotama Hipolita, który był jednym z symboli śląskiego zoo

Hipopotam nilowy Hipolit mieszkał w Chorzowie od 1964 roku i był najdłużej mieszkającym zwierzęciem śląskiego zoo. Miał około 2,5 metra długości i 1,3 metra wysokości w kłębie. Jego głowa ważyła ponad 200 kilogramów, a całe ciało blisko 4,5 tony. Chociaż hipopotamy nilowe należą do największych i najniebezpieczniejszych zwierząt Afryki, Hipolit był niezwykle łagodny. Przez 45 lat w śląskim zoo wybieg dzielił ze swą partnerką Hambą i w tym czasie został ojcem jedenaściorga hipopotamów, które do dziś żyją w europejskich ogrodach zoologicznych.

Od soboty można z bliska podziwiać szkielet tego wspaniałego zwierzęcia. Szkielet tak dużego hipopotama to jedyny taki egzemplarz w Polsce, wykonany w celach edukacyjnych. Składa się on z 206 kostnych elementów. Jego wykonanie było bardzo skomplikowane ze względu na wiek osobnika oraz kości nadwerężone osteoporozą. Kilkumiesięczna praca polegała kolejno na zdjęciu skóry, odczyszczeniu kości z mięśni, wypreparowaniu kości i poskładaniu elementów w jedną całość.

Szkielet jest unikalny – muzealny i bardzo cenny z kilku powodów. Szkielet został poddany pomiarom morfometrycznym i obserwacjom anatomicznym. Ze szkieletu zostały pobrane próbki do badań histologicznych i składu pierwiastkowego. Z pierwszych danych wiemy, że Hipolit pod względem kośćca był największym samcem swego gatunku w Polsce i pewnie jednym z największych na świecie. Nie zanotowano zmian patologicznych (wynikających z przebytych chorób, nowotworów, złamań), odnotowano jednak liczne zmiany i deformacje starcze – wynikające z wieku. Na wolności hipopotamy dożywają najwyżej 30 lat, średnio samce 22 lata.

Szkielet Hipolita zostanie porównany ze szkieletem dwóch samców (10- i 34-letniego) pochodzących z innych ogrodów zoologicznych w Polsce, zatem będzie można prześledzić zmiany, jakie zachodzą w szkielecie hipopotamów w czasie ontogenezy. Po analizie pierwiastkowej szkieletu ustalone zostanie także np. czy w zębach lub kościach odnotowano np. metale ciężkie. Dla celów naukowych został także zabezpieczony materiał DNA.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.



 


tagi: