Śląskie inspiruje do aktywności

Społecznicy, aktywiści, wolontariusze i ludzie, którzy zmieniają nasz świat na lepsze, spotkali się w Muzeum Śląskim, by inspirować i motywować do działania. Nas wszystkich i siebie nawzajem

Spotkanie w Muzeum Śląskim w Katowicach było podsumowaniem akcji „Lokalni bohaterowie inspirują” i podziękowaniem ze strony władz regionu dla osób najbardziej zaangażowanych w działalność na rzecz społeczności lokalnych i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Spośród blisko stu zgłoszeń do akcji organizatorzy wybrali kilkadziesiąt osób, którym Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa wręczył specjalne statuetki i podziękował za pracę i zaangażowanie.

„Truizmem jest stwierdzenie, że największym skarbem regionu są ludzie, ale my, rządzący nie mamy monopolu na wiedzę, dlatego wsłuchujemy się w głos ludzi, którzy chcą z nami zmieniać nasze otoczenie. Stąd pomysł, żeby pokazać ludzi odważnych, nierzadko krnąbrnych i zwariowanych, którzy zamiast siedzieć przed telewizorem wolą robić coś dla siebie i innych. Chcemy się wami chwalić, to wy tworzycie wizerunek tego regionu i jesteście jego siłą. Dziękuję wam za to, co robicie” – zwrócił się do lokalnych bohaterów marszałek Wojciech Saługa.

W trakcie spotkania na scenie zaprezentowało się dwóch z nich: Artur Szaflik z fundacji „Leżę i pracuję” oraz Szymon Waluś, współtwórca akcji Czyste Beskidy. O swojej muzycznej pasji mówiły uczestniczki Lekcji Obywatelskich z Raciborza, Wiktoria, Marta i Paulina. Gościem specjalnym spotkania był twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak, który motywował laureatów akcji do dalszych działań.

„Róbcie swoje, to, co kochacie i to, co sprawia wam najwięcej radości, nie zatrzymujcie się. Macie mnie jako przykład człowieka, który szedł właśnie tą drogą, często opierając się na przypadku. Wiem, ile wysiłku to kosztuje, ile kosztują niepowodzenia, ale dziękuję wam za to i życzę wam tej zwrotnej, którą dostajemy od ludzi. Musimy dalej budować społeczność lokalną, która najlepiej zarządza swoją wolnością” – przekonywał ze sceny Jerzy Owsiak.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach i było podsumowaniem całorocznego przedsięwzięcia „Śląskie. Tu działamy”, na które składały się: akcja „Lokalni bohaterowie inspirują”, Lekcje Obywatelskie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, warsztaty „Śląskie bez smogu” oraz Samorządowa Akademia Umiejętności dla urzędników.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.

Filmy