Czas na mobilną diagnostykę

 Czas na mobilną diagnostykę. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Czas na mobilną diagnostykę. fot. Patryk Pyrlik / UMWS
Katowickie Centrum Onkologii wzbogaciło się o nowoczesny cytobus

W uroczystym przekazaniu cytobusu uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Anna Jedynak-Rykała, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego Urszula Koszutska i radna Sejmiku Katarzyna Stachowicz.

„To przykład na skuteczne wykorzystanie środków unijnych w praktyce. Cieszę się, że tego typu nowoczesny pojazd o wartości 774 tys. zł będzie jeździł po naszych ulicach. Zachęcam do tej diagnostyki, do skorzystania z możliwości jakie oferuje cytobus, bo takie badanie może ocalić nasze zdrowie i życie. Jestem przekonany, że takich inwestycji będzie w najbliższych latach więcej” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Zakup cytobusa jest częścią większego projektu realizowanego przez Katowickie Centrum Onkologii pn. „Nowoczesne technologie w walce z nowotworami. Zapewnienie kompleksowej opieki onkologicznej na terenie województwa śląskiego poprzez podniesienie jakości i dostępności profilaktyki, diagnostyki i leczenia onkologicznego”. Całkowita wartość projektu to 28 mln zł, a dofinansowanie unijne to blisko 21 mln zł.

„Dziękuję za to wsparcie w realizacji tego projektu. Cytobus ma służyć tym pacjentkom, które w okresie pandemii COVID-19 nie znalazły się w gabinetach ginekologicznych. Rak szyjki macicy dotyka ok. 2,5 tys. kobiet rocznie, wiele z nich trafia do nas w bardzo zaawansowanym stadium choroby. To nowotwór, który da się wyleczyć, tylko musi być szybko zdiagnozowany. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom uratujemy wiele mieszkanek naszego regionu” – tłumaczył dyrektor Katowickiego Centrum Onkologii, Włodzimierz Migacz.

Przedmiotem projektu jest zakup sprzętu medycznego, cytobusu oraz urządzeń do centralnej sterylizacji. Koszt zakupu cytobusu to 734 tys. zł. Pojazd dociera do każdego miejsca i umożliwia szybką diagnostykę wszędzie tam, gdzie dostęp do badań jest utrudniony i wymaga długiego czasu oczekiwania.

„Każdego dnia sześć Polek słyszy diagnozę, że ma raka szyjki macicy. Cztery z nich umierają. Mamy w Polsce najwyższy wskaźnik zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy, stąd ta inicjatywa, którą zaproponowałam w Sejmiku Województwa Śląskiego. To pierwszy cytobus i jedyny w naszym regionie, a naprawdę zapotrzebowanie na diagnostykę jest bardzo duże” – mówił radna Sejmiku Katarzyna Stachowicz.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 Czas na mobilną diagnostykę. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Czas na mobilną diagnostykę. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Czas na mobilną diagnostykę. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Czas na mobilną diagnostykę. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Czas na mobilną diagnostykę. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Czas na mobilną diagnostykę. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Czas na mobilną diagnostykę. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Czas na mobilną diagnostykę. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Czas na mobilną diagnostykę. fot. Patryk Pyrlik / UMWS

Filmy 


tagi: