Geniusz twórczości Stanisława Szukalskiego

Wystawa czasowa „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu »Rogate Serce«”. Wystawa czasowa „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu »Rogate Serce«”. graf. mat. organizatora
Wyjątkowa wystawa w Muzeum Górnośląskim

Twórca pucharu Gordona Benneta, bohater filmu zrealizowanego przez rodzinę Leonarda di Caprio, artysta totalny. Buntownik często porównywany do Michała Anioła czy Rodina. Twórca walczący ze światem zastanych artystycznych autorytetów. Geniusz uznający jedynie własną sztukę. Mowa o Stanisławie Szukalskim mistrzu rzeźbiarskiego dłuta i rysunku, artyście przekraczającym granice wyobraźni. Jego dzieła od dziś można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Stach z Warty - Szukalski tak o sobie mówił - uważał, że sztuka musi być przesadzona. I takie właśnie rzeźby i obrazy zaklęte w dynamicznym ruchu, niespokojne, pełne metaforycznych odniesień zobaczymy na wystawie „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce”. Oprócz dzieł mistrza detalu, prekursora komiksów zobaczymy prace artystów, skupionych wokół "przyszywanego" dziadka Leonardo di Caprio. Ojciec aktora- Giorgio di Caprio wraz z grupą znajomych kalifornijskich artystów przyjaźnił się z Szukalskim. O tej niezwykłej znajomości opowiada film „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego” w reżyserii Irka Dobrowolskiego, który można zobaczyć na platformie Netflix.

Wystawa „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce zrealizowana została głównie w oparciu o zbiory Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Rzeźby Szukalskiego są nie tylko fundamentem dla tej części zbiorów, ale tworzą zespół jednych z najcenniejszych obiektów w całej kolekcji Muzeum. Kolekcja prac Stacha z Warty oraz Szczepowców liczy ponad 100 obiektów i jest bezsprzecznie jednym z największych kolekcji dzieł wspomnianych artystów, jakie znajdują się w państwowych zbiorach muzealnych w Polsce. W jej ramy wchodzą zarówno prace rzeźbiarskie, malarstwo, grafika, rysunki, jak i projekty znaczków oraz medalu, plakaty, a także artefakty związane z artystami.

Wystawę dopełniają dzieła udostępnione przez Muzeum Narodowe w Warszawie, z kolekcji Marka Maciołowskiego, w postaci prac rzeźbiarskich Stanisława Szukalskiego, Muzeum Okręgowe w Toruniu, które użyczyło zbiór monet oraz medali, Muzeum Śląskie w Katowicach, będące depozytariuszem obiektu z kolekcji prywatnej, Galerię Dyląg w Krakowie, a także kolekcjonerów prywatnych, dzięki którym na wystawie znalazły się nie tylko interesujące dzieła Szukalskiego i Szczepowców, ale także związane z nimi artefakty.

Na eskpozycji zaprezentowanych zostanie ponad sto dzieł sztuki uzupełnionych artefaktami związanymi z działalnością Stanisława Szukalskiego oraz członków Szczepu. Prace Szukalszczyków, które powstawały pod wpływem Stacha z Warty, różniły się często od tych, realizowanych już po obraniu przez nich własnych dróg twórczych. Kolekcję Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu tworzą zarówno te wykonane zgodnie z programem Twórcowni, jak i te stojące już w opozycji wobec narzuconych zasad.

Szczep Szukalszczyków herbu „Rogate Serce” ze Stanisławem Szukalskim na czele tworzyli między innymi: Jerzy Baranowski, Edward Biszorski, Wacław Boratyński, Antoni Bryndza, Franciszek Frączak, Michał Gawlak, Stanisław Gliwa, Eugeniusz Hanzel, Stanisław Karwowski, Czesław Kiełbiński, Marian Konarski, Jerzy Kowalski, Zygmunt Kowalski, Roman Pietrzak, Michał Stańko, Norbert Strassberg, Władysław Sowicki, Stanisław Stanowski, Antoni Ślusarek, Fryderyk Śmieszek oraz Stefan Żechowski. Na wystawie zaprezentowane zostały prace dwunastu z członków szczepu. W przeważającej części są to rysunki, dopełnione pojedynczymi przykładami prac malarskich oraz graficznych. Na ekspozycji po raz pierwszy zaprezentowana została rzeźba Mariana Konarskiego, „Dotknięty sztuką” która została zakupiona do zbiorów bytomskiego muzeum w styczniu 2020 roku.

Interesującymi obiektami, które dopełniają prezentowaną na wystawie twórczość Szukalskiego i Szczepu Rogatego Serca, są związane z twórcami artefakty. To między innymi wydawane w okresie międzywojnia katalogi wystaw, druki ulotne, fotografie, bransoleta oraz pierścień szczepowców, a także akt założycielski ugrupowania.

Jest to pierwsza od 1975 roku wystawa prezentująca prace Stanisława Szukalskiego wraz z twórczością artystów otaczających mistrza i należących do Szczepu. Żywe zainteresowanie postacią Stacha z Warty w Stanach Zjednoczonych oraz wyprodukowany przez Państwa film „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego” przekonują nas, że sztuka tego artysty stanowi niesłabnącą inspirację oraz obszar fascynacji dla miłośników działalności artystycznej.

Tak duża wystawa poświęcona Stanisławowi Szukalskiemu oraz Szczepowi Rogate Serce jest niewątpliwie bardzo ważnym muzealno-naukowym wydarzeniem nie tylko w Polsce, ale także daleko poza jej granicami. To zarówno okazja do zaprezentowania wyjątkowości zbiorów Muzeum Górnośląskiego, jak i oraz możliwość ukazania znaczenia regionu w twórczości artysty. W szczególności w okresie, gdy mieszkając w Katowicach, stolicy regionu, wykonywał dla tego miasta projekty pomników i szereg architektonicznych płaskorzeźb.

Linki do stron zewnętrznych
Więcej o wystawie na stronie muzeum



 


tagi: