Góry w granatowych barwach
Wszystko to w ramach Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”, który już na stałe zagościł w kalendarzu kulturalnym i stał się jednym z najważniejszych festiwali literackich w naszym kraju. Wydarzenie wspierają Koleje Śląskie i Województwo Śląskie.
Ponad setka autorek i autorów spotka się z fanami literatury, weźmie udział w kilkudziesięciu spotkaniach autorskich, spacerach, dyskusjach i wydarzeniach dodatkowych. W dniach 30 maja – 1 czerwca odbędzie się 5. edycja imprezy. Wydarzenie to jest największym festiwalem literackim na Śląsku, oraz jednym z największych w Polsce, które zyskało ogromną sympatię widzów, ale także pisarzy.
Dzisiaj w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice odbyła się konferencja prasowa zapowiadający to wydarzenie z udziałem: Joanny Bojczuk, członkini zarządu Województwa Śląskiego; Krzysztofa Klimosza, prezesa Kolei Śląskich; Tomasza Bujoka, burmistrza Wisły; Artura Madalińskiego, dyrektora Biblioteki Śląskiej oraz Eweliny Kosałki-Passia, redaktor naczelnej Radia Katowice
- „Granatowe Góry”, festiwal dedykowany pamięci i twórczości Jerzego Pilcha jest dziś marką i zarazem wielkim literackim świętem. „Spis cudzołożnic", „Bezpowrotnie utracona leworęczność" czy „Pod Mocnym Aniołem" dla miłośników dobrej książki to pozycje mające wyjątkowe miejsce w domowych biblioteczkach. Ale festiwal gromadzi nie tylko wielbicieli pióra Jerzego Pilcha. Jest świetną okazją, aby w doborowym gronie porozmawiać o obowiązujących we współczesnej literaturze trendach. Zakochanych w książkach czytelnikach na pewno nie trzeba specjalnie zachęcać do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Myślę, że festiwal przykuje także uwagę tych, którzy na co dzień nie mają wolnego czasu na ulubioną lekturę. Plenery Wisły zachęcają już wakacyjnym klimatem. Jestem przekonana, że na przełomie maja i czerwca wszystkie drogi będą właśnie tam prowadziły – mówi Joanna Bojczuk.
Wisła to mała ojczyzna Jerzego Pilcha – wybitnego pisarza, którego literatura stanowi dla organizatorów punkt wyjścia do rozmów o ważnych, aktualnych tematach społeczno-politycznych, religii czy społecznym znaczeniu języka.
- To dla nas ogromna radość i powód do dumy, że Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha – choć odbywa się w niewielkiej, beskidzkiej Wiśle – zdobył już tak duże uznanie i na trwałe wpisał się w kulturalną mapę regionu. Szczególne znaczenie ma dla nas to, że wspierają go tak stabilni i znaczący partnerzy jak Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Biblioteka Śląska, Uniwersytet Śląski, Koleje Śląskie czy Radio Katowice. Dzięki nim to wydarzenie zyskuje nie tylko rangę, ale i prawdziwie śląski wymiar. Wierzę, że wspólnie tworzymy przestrzeń, która inspiruje, porusza i daje słowu nowe życie w sercu Beskidów – miejscu tak bliskim Jerzemu Pilchowi, jego tożsamości i twórczości – przekonuje Tomasz Bujok.
Przyjazd na festiwal zapowiedziało ponad stu twórców, którzy wezmą udział w spotkaniach autorskich, spacerach, warsztatach i innych wydarzeniach oraz będą mierzyć się z tegorocznym hasłem wydarzenia, które brzmi „Prawda (nie) wyzwala”. To hasło to jednak tylko nazwa głównej ścieżki festiwalu – oprócz tego czekają nas spotkania wokół twórczości i życia samego Jerzego Pilcha, ale też nowości, jaką w tym roku jest w ścieżka tematyczna o nazwie „Źródłosłów”, w której goście rozmawiać będą między innymi o językach i gwarach.
Silnym akcentem festiwalowym będą ważne rozmowy na temat śląskiej tożsamości, języka i historii, z udziałem znanych autorów i autorek ze Śląska. Wątki odnoszące się do Górnego Śląska będą częścią ścieżki tematycznej „Źródłosłów”, a jedna z dyskusji poświęcona będzie Tragedii Górnośląskiej.
Swoje stałe miejsce na festiwalu mają również najmłodsi czytelnicy, dla których organizatorzy przygotowali osobną scenę – Granatowe Pagórki, z dużą ilością spotkań z twórcami literatury dziecięcej, warsztatami i wieloma innymi działaniami.
Szczególnym wydarzeniem, które odbędzie się 29 maja w wiślańskim amfiteatrze, będzie koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk pn. „Pilch/Hadyna, poświęcony dwóm wybitnym twórcom, których życie związane było z Wisłą. W tym samym dniu odsłonięty zostanie mural upamiętniający Jerzego Pilcha.
- Tegoroczna edycja festiwalu jest szczególna, bo mija pięć lat od śmierci pisarza. To dla nas przywilej, że Jerzy Pilch daje nam pretekst do rozmawiania o literaturze na najwyższym poziomie, ale też obowiązek, żeby tę rocznicę zaznaczyć i upamiętnić słowem i obrazem. Chcemy w ten sposób symbolicznie pokazać, jak ważna była dla niego Wisła – i jak ważny on jest dla mieszkańców naszego miasta – podsumowuje zastępczyni burmistrza Wisły, Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.
W tym roku Festiwal Granatowe Góry, który dla wielu wyróżnia się nie tylko bogatym programem, ale też niezwykłymi wydarzeniami dodatkowymi, zaprosi nas nie tylko na klasyczne spotkania autorskie. Czekają nas spacery przyrodnicze po Wiśle, nocne słuchowiska z Radiem Katowice, projekcja filmu dokumentalnego, koncert Spiętego czy…speed dating z pisarzami. To niezwykła formuła krótkich i osobistych spotkań z pisarzami i pisarkami, która zostanie zorganizowana na wiślańskim rynku w sobotę wieczorem.
Od tego roku Festiwal organizowany jest przez Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle, nowopowstałą, samorządową instytucję kultury, prowadzoną wspólnie przez dwóch organizatorów, tj. Miasto Wisła i Województwo Śląskie.
- Chcącym dotrzeć szybko i wygodnie na ten literacki festiwal, ważny element kalendarza kulturalnego w województwie śląskim, polecamy pociągi Kolei Śląskich. Zależy nam na tym, aby uczestnicy mogli łatwiej i taniej dotrzeć na festiwal i wrócić z niego z pomocą ekologicznego przewoźnika. Już w piątkowy poranek, 30 maja z Katowic do Wisły ruszy specjalny pociąg przepełniony literaturą i festiwalowymi emocjami. W sobotę i w niedzielę, z Katowic, Gliwic, Częstochowy oraz Raciborza do Wisły i z powrotem jedzie po 8 pociągów dziennie, na które przygotowaliśmy pulę kilkudziesięciu biletów w promocyjnej cenie 1 zł – informuje Krzysztof Klimosz, prezes Kolei Śląskich.
Promocyjne bilety za 1 zł można kupować tylko w aplikacji Kaeśka. Ich liczba jest ograniczona. Na piątkowy przejazd z autorem Filipem Springerem, pasażerowie mogą kupić w sumie 50 biletów. Na każdy kolejny kurs, zarówno do, jak i z Wisły, pula promocyjnych biletów jest ograniczona do 20 na przejazd. Kupujący będą musieli podać w Kaeśce specjalny kod.
W piątek, 30 maja z Katowic do Wisły można dostać się o godz. 9.03, 11.06 i 12.47. W sobotę i niedzielę pociągi z Katowic odjadą o: 5.33, 7.00, 8.04, 9.03 i 11.06, z Gliwic o 6.39, z Częstochowy o 7.27, a z Raciborza o 8.59.