Jeśli to wrzesień, to czas na Juromanię

 graf. UMWS graf. UMWS
Jak co roku w trzeci weekend września Jura Krakowsko – Częstochowska będzie tętniła w rytmach Juromanii – kultowego już cyklu imprez organizowanego wspólnie przez Województwo Śląskie i Małopolskie.

- Juromania prezentuje to, z czego Jura Krakowsko-Częstochowska tak naprawdę słynie słynie – wspaniałe zabytki, bogactwo historyczne, kulinarne, wspaniałych ludzi i piękno przyrody. Warto odwiedzać te miejsca nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok. Z roku na rok popularność tego wydarzenia wzrasta, a bogaty program atrakcji przyciąga tysiące miłośników historii, krajobrazów i walorów przyrodniczych oraz kulinarnych regionu. Juromania ma w sobie także ogromny potencjał edukacyjny. To niepowtarzalna okazja, aby przenieść się w średniowieczny klimat zamków i warowni. Takiej okazji wręcz nie wolno przegapić. Serdecznie wszystkich zapraszam, zwłaszcza, że pogoda wciąż przywołuje lato, a nie jesień – mówi marszałek Jakub Chełstowski.

Tegoroczna Juromania potrwa od 15 do 17 września. W ciągu trzech dni, w ponad 50 lokalizacjach będzie można zobaczyć to wszystko co na Jurze najpiękniejsze. Szczególnie, że czasem to jedna z nielicznych okazji, by zwiedzać miejsca co dzień niedostępne. Impreza odbędzie się pod hasłem Jura w klimacie. Przesłanie motywu przewodniego opiera się na dwuznaczności słowa klimat: z jednej strony odnosi się do wyjątkowych walorów naturalnych, z drugiej zaś do niezwykłego nastroju jaki panuje na Jurze.

Na miłośników historii czekają liczne wycieczki z przewodnikami, zwiedzanie zamków, widowiska historyczne, pokazy walk rycerskich i dworskich obyczajów. Będzie można spróbować swoich sił w licznych warsztatach, np. kaligrafii, konkursach i grach terenowych. Dla aktywnych przygotowano biegi, rajdy, zwiedzanie jurajskich jaskiń, a nawet możliwość spróbowania własnych sił we wspinaczce skałkowej pod okiem ratowników GOPR. W wielu lokalizacjach będzie można również próbować lokalnych smakołyków i podziwiać wyroby rzemieślnicze i rękodzielnicze. Wszystko po to, by każdy mógł poczuć niepowtarzalny jurajski klimat.

W Województwie Śląskim Juromania zawita miedzy innymi do Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze i do Klasztoru św. Barbary w Częstochowie, Olsztyna, Żarek, Złotego Potoku, Ogrodzieńca, Podlesic i Jaskini Głębokiej, Smolenia, Zawiercia, Koziegłów i Siewierza oraz pod Okiennik Wielki gdzie pod okiem ratowników Jurajskiej Grupy GOPR będziemy mogli spróbować wspinaczki na najbardziej rozpoznawalnej skale Jury.

Juromania odbędzie się już po raz szósty.

Załączniki
Program Juromanii [PDF 713,1kB]

Linki do stron zewnętrznych
Juromania | Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej