„Kolędnicy z Żytomierza” zawitali do Śląskiego

 fot. arch. BP Tomasz Żak fot. arch. BP Tomasz Żak
Goście z Ukrainy wystąpią w województwie śląskim po raz dwunasty

Tegoroczna edycja projektu „Kolędnicy z Żytomierza”, pod honorowym patronatem marszałka Jakuba Chełstowskiego, odbywa się w dniach 11-17 stycznia 2023 roku.

Głównym punktem prezentacji artystów polskiego pochodzenia jest udział w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Goście z Żytomierza wystąpią także w Pilicy, Koszęcinie, Rusinowicach i Bytomiu.

Podczas koncertów odbędzie się zbiórka darów dla Polaków z Żytomierszczyzny.

Z repertuarem polskich i ukraińskich kolęd, pastorałek oraz pieśni ludowych wystąpią zwycięzcy eliminacji XII Festiwalu Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie: duet Włada i Jasosław Muraweć, Zespół Wokalny „Soul” oraz solistki: Ludmyla Klymenko i Katarzyna Kłosowska. Koncerty poprowadzi Wiktoria Laskowska.

Koncertom towarzyszy wystawa „Pamięć i odpowiedzialność: „Operacja Polska” NKWD na Żytomierszczyźnie w latach 1937-1938”.

Projekt „Kolędnicy z Żytomierza” organizowany jest przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz Województwo Śląskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny, Urząd Miasta Bytom, Urząd Miasta i Gminy Pilica oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach. Artyści wezmą udział także w warsztatach w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.

Województwo Śląskie i Obwód Żytomierski podpisały w 2015 roku porozumienie o współpracy. W ramach umowy Województwo Śląskie dba o utrzymanie więzi z Polakami zamieszkującymi Obwód Żytomierski. Oprócz projektu „Kolędnicy z Żytomierza” organizowana jest również wakacyjna akcja „Lato z Polską” i projekt „Z Polską w sercu”. Województwo wspiera także inicjatywę „Podaruj znicz na Kresy” i wysyła paczki z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W ostatnich miesiącach wspiera także uchodźców, a do Żytomierza wysyłana jest pomoc humanitarna.

Załączniki
Plakat [PDF 5,8MB]