Kształcenie zawodowe edukacją przyszłości
W konferencji biorą udział także m.in. Śląska Kurator Oświaty Aleksandra Dyla, przedstawiciele Komisji Europejskiej, parlamentarzyści i samorządowcy, a także reprezentanci władz województwa: marszałek Wojciech Saługa, członek Zarządu Województwa Śląskiego Rafał Adamczyk oraz wojewoda śląski Marek Wójcik.
- Kształcenie zawodowe jest jednym z elementów transformacji. Będziemy przecież potrzebowali fachowców w wielu dziedzinach. Postęp technologiczny wręcz będzie to na nas wymuszał, żyjemy bowiem w erze powszechnej cyfryzacji z coraz większym udziałem sztucznej inteligencji. Względem edukacji jest to wyzwanie, a zauważmy, że już dziś wielu przedsiębiorców rozwijających swoje usługi i profil działalności zgłasza brak fachowców, których chętnie by zatrudnili, ale rynek pracy nie jest w stanie ich dostarczyć. A ten rynek pracy będzie się zmieniał, to nieuniknione. Województwo Śląskie przywiązuję ogromną wagę do implementacji środków na kształcenie zawodowe. Wyprzedziliśmy inne regiony w realizacji projektów służących rozwojowi tego profilu szkolnictwa, czego przykładem jest przedsięwzięcie „Śląskie zawodowcy”, ukierunkowane właśnie na szkolnictwo zawodowe, współpracę z przedsiębiorcami i szkołami, by absolwentów już teraz przygotowywać do rynku pracy. Jesteśmy też jednym z liderów pod względem liczby szkół zawodowych. Województwo Śląskie drugie miejsce w kraju, tuż po Województwie Mazowieckim. Szkół tego typu jest w naszym regionie ponad 500, co stanowi ogromny potencjał kształcenia przyszłych pracowników w zawodach poszukiwanych na rynku pracy.
Szkoły zawodowe w Śląskiem kształcą specjalistów w takich zawodach jak m.in. mechatronika, informatyka, automatyka, energetyka, ale także logistyka. To właśnie szerokie i dostosowane do potrzeb rynku oferty edukacyjne sprawiają, że nasz region pozostaje atrakcyjny nie tylko dla inwestorów krajowych, ale także zagranicznych.
Współpracujemy również z jednym z najważniejszych partnerów w zakresie wsparcia umiejętności zawodowych – Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Nasza współpraca w zakresie kształcenia i szkoleń zawodowych jest doskonałym przykładem tego, jak samorząd, instytucje edukacyjne i przedsiębiorcy mogą razem pracować nad stworzeniem skutecznych programów, które odpowiadają na realne potrzeby rynku – zaakcentował marszałek Wojciech Saługa.
- Konferencja jest świetną okazją do wymiany doświadczeń. Sami służymy wiedzą, ale mamy też wielu gości z zagranicy, od których też wiele możemy się nauczyć, czerpać z dobrych rozwiązań w wielu aspektach. Na pewno współczesne edukacja zawodowa musi szukać nowych dróg, jak na przykład współpraca z ośrodkami badawczymi – dodał Henryk Kiepura, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji.
Konferencja zakończy się we wtorek 20 maja.