Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej

Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej. fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS

Gwiazdy światowej lekkoatletyki potwierdziły swój udział w LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej, który po raz pierwszy odbędzie się w ramach prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour Gold.

6 września na Stadionie Śląskim wystąpi mistrzyni świata i wicemistrzyni olimpijska na 200 m – Holenderka Dafne Schippers, będą także mistrzowie globu w rzucie dyskiem – Szwed Daniel Ståhl (Doha 2019) i Litwin Andrius Gudžius (Londyn 2017) oraz niemiecki oszczepnik Johannes Vetter – mistrz świata z Londynu. Do mityngu, który po raz trzeci zagości na legendarnym śląskim obiekcie, zostało dokładnie 50 dni.  

Dafne Schippers jest jedną z najważniejszych, najwszechstronniejszych i najszybszych postaci współczesnej lekkoatletyki. W biegu na 200 metrów w Rio de Janeiro w roku 2016 wywalczyła wicemistrzostwo olimpijskie, a w latach 2015 i 2017 zostawała mistrzynią świata. Od 2010 roku zdobyła 22 medale największych światowych imprez, nawiązując do sukcesów swojej słynnej rodaczki Fanny Blankers-Koen – gwiazdy powojennej lekkoatletyki. 

– Nie mogę się już doczekać powrotu do rywalizacji. Nigdy wcześniej nie byłam na Śląsku, ale słyszałam wspaniałe historie o mityngu, na którym będę miała okazję startować po raz pierwszy mówi Dafne Schippers. 

Holenderska mistrzyni na Stadionie Śląskim rywalizować będzie z najszybszą polską sprinterką Ewą Swobodą. Nie będzie to pierwszy pojedynek tych zawodniczek. Kibice z pewnością pamiętają zwycięstwo Swobody nad Holenderką podczas halowych mistrzostw Europy w Glasgow (2019). Starcie tych znakomitych sprinterek podczas LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej zapowiada się interesująco, bo Polka nie zwykła przegrywać na swoim ulubionym stadionie. 

– Ten sezon jest zupełnie szalony – bez Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw Europy i z całkowicie okrojonym kalendarzem mityngów Diamentowej Ligi. Może się okazać, że start na Memoriale Kamili będzie dla mnie najważniejszy w tym sezonie! Jestem bardzo podekscytowana i nie mogę się już doczekać pojedynku z Dafne Schippers podkreśla halowa mistrzyni Europy w biegu na dystansie 60 metrów.

Pasjonująco zapowiada się konkurs rzutu dyskiem mężczyzn. Piotr Małachowski, od ponad dekady stający na podium najważniejszych światowych imprez, wykorzystał przeniesienie igrzysk na przyszły rok i w maju przeszedł operację kolana. Rehabilitacja dwukrotnego wicemistrza olimpijskiego i byłego mistrza świata przechodzi na tyle dobrze, że weźmie udział we wrześniowych zawodach. O zwycięstwo nie będzie jednak łatwo, bowiem występ w LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej potwierdziły największe gwiazdy rzutu dyskiem ostatnich lat. Szwedzki gigant, mierzący dwa metry – Daniel Ståhl – aktualny mistrz świata – już w tym sezonie rzucił ponad 70 m, a jego rekord życiowy – 71.86 – to czwarty wynik w historii światowej lekkoatletyki. Tylko o centymetr niższy jest Andrius Gudžius. Litwin z powodzeniem nawiązuje do sukcesów swojego wybitnego rodaka Virgilijusa Alekny. Wprawdzie 70 m w karierze jeszcze nie przekroczył, ale w 2017 roku został mistrzem świata, a rok później wywalczył w Berlinie mistrzostwo Starego Kontynentu. 

– Podczas tegorocznego memoriału poświęconego pamięci mojej przyjaciółki Kamili Skolimowskiej planowałem zakończyć karierę sportową. Życie pisze jednak swoje scenariusze i z powodu pandemii o rok wydłużyłem swoją przygodę ze sportem. Podczas tegorocznego mityngu będzie naprawdę ostra rywalizacja w mojej konkurencji, obsada na miarę Diamentowej Ligi. Jestem przekonany, że razem z Danielem Ståhlem i Andriusem Gudžiusem stworzymy emocjonujące widowisko, szczególnie, że ten pierwszy w tym roku ma już na koncie wynik ponad 70-metrowy, a ten drugi rzucił już ponad 68 m przekonuje Piotr Małachowski. 

Mistrzów świata będzie więcej – kolejnym, który potwierdził start w LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej, jest oszczepnik Johannes Vetter. Niemiec po złoto sięgnął w 2017 roku w Londynie, a przed rokiem w Dosze wywalczył brązowy medal. Imponujący jest jego rekord życiowy – trzy lata temu uzyskał 94.44, co jest drugim wynikiem w historii światowej lekkoatletyki. 

Rzut młotem to od lat polska domena, na Stadionie Śląskim nie zabraknie zatem czterokrotnego mistrza świata Pawła Fajdka oraz mistrza Europy, trzykrotnego medalisty MŚ i trzeciego podczas igrzysk w Rio de Janeiro Wojciecha Nowickiego. Fajdek te zawody darzy wyjątkowym sentymentem – w 2014 roku aż sześciokrotnie podczas jednego konkursu posłał młot ponad 80 m. We wrześniu poza rolą faworyta zawodów wystąpi także jako Ambasador Śląskiego Sportu.

– Wybrałem Śląsk, bo na każdym kroku widać, że lekkoatletykę traktuje tu się jak królową sportu. To tutaj jest najpiękniejszy stadion w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie, to tutaj są organizowane najważniejsze lekkoatletyczne wydarzenia. Memoriał Kamili Skolimowskiej to jeden z moich ulubionych mityngów. Tutaj zawsze jest super atmosfera, kibice dopisują, a doping jest znakomity. Mam świetne wspomnienia z zawodów poświęconych zmarłej przed jedenastoma laty mojej koleżanki z rzutni. Wygrywałem tu 5 razy z rzędu, a w 2014 roku ustanowiłem swój pierwszy rekord Polskipowiedział Paweł Fajdek.

Memoriał zaliczany jest do cyklu World Athletics Continental Tour Gold – drugim po Diamentowej Lidze najważniejszym w światowej hierarchii cyklu – jest jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych rozgrywanych na Śląsku. 

To dla nas ogromny zaszczyt, ale i wielkie zobowiązanie, że odbywający się na Stadionie Śląskim Memoriał Kamili Skolimowskiej znalazł się wśród najlepszych mityngów świata. Memoriał to jedna z najważniejszych imprez sportowych odbywających się nie tylko na Śląsku, ale i w Polsce. Po modernizacji nasz legendarny stadion stał się „domem” polskiej lekkiej atletyki, rozgrywane są najważniejsze zawody królowej sportu i nie wyobrażam sobie, że Memoriał Kamili Skolimowskiej mógłby odbyć się gdzie indziej – akcentuje Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.

- Jestem dumny z tego, że lekkoatletyka wraca na Stadion Śląski. Myślę, że to bardzo ważny moment dla wszystkich sympatyków tej dyscypliny. 6 września wszystkie sportowe drogi będą prowadziły do naszego kultowego Kotła Czarownic. Z bliskich mi Żor pochodzi Ewa Swoboda, specjalizująca się z biegach sprinterskich. To miły lokalny, sportowy akcent, do którego przywiązuję szczególną wagę. Tym większy mam zaszczyt i satysfakcję, że królowa sportu w tak doborowej obsadzie zagości właśnie u nas, w Województwie Śląskim – podkreśla wicemarszałek Wojciech Kałuża.

– Województwo Śląskie stawia na sport. W skali kraju jesteśmy liderem pod względem środków przeznaczanych na rozwój i wsparcie kultury fizycznej, poczynając od dzieci i młodzieży, aż po organizację najważniejszych wydarzeń – w tym Memoriałów Kamili Skolimowskiej i Janusza Kusocińskiego czy mistrzostw świata sztafet, które odbędą się w maju przyszłego na naszym obiekcie. W przyszłości mamy nadzieję gościć na Stadionie Śląskim również mistrzostwa Europy, o które się obecnie staramy czy mistrzostwa świata. To znakomite okazje do zobaczenia na żywo wielkich sportowców z całego świata. Pragniemy dać młodym ludziom przykład, inspirację w postaci możliwości oglądania gwiazd światowego sportu – mówi radny Sejmiku Województwa Śląskiego Bartłomiej Kowalski.

6 września na Stadionie Śląskim wystartują także inne gwiazdy polskiej lekkoatletyki. Swój potwierdzili m.in. brązowi medaliści ostatnich MŚ –tyczkarz Piotr Lisek oraz biegający na średnich dystansach Marcin Lewandowski, a także mistrz i wicemistrz Europy w pchnięciu kulą czyli Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki, a także mistrzyni Europy na 400 m Justyna Święty-Ersetic.

– Stadion Śląski to jeden z najnowocześniejszych obiektów lekkoatletycznych w Europie. Poza LOTTO Memoriałem Kamili Skolimowskiej, w tym roku zobaczymy u nas gwiazdy lekkiej atletyki także podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego. Natomiast 1 i 2 maja 2021 roku Stadion Śląski będzie areną mistrzostw świata sztafet – World Athletics Relays Silesia, które będą także kwalifikacją olimpijską w biegach rozstawnych. Jesteśmy naprawdę dumni, że lekkoatletyka gości w Kotle Czarownic tak często, a rozgrywane imprezy mają tak wysoką rangędodaje prezes Stadionu Śląskiego, Jan Widera. 

Wstęp na LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej będzie bezpłatny. Na trybuny Stadionu Śląskiego będzie mogło wejść około 13 000 kibiców (25% powierzchni trybun). Liczba ta wynika z obecnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Memoriał Kamili Skolimowskiej coraz bliżej. fot. Patryk Pyrlik / UMWS 


tagi: