MIKROGRAMY. Interwencje przestrzenne

 graf. Ars Cameralis graf. Ars Cameralis
Wystawa w Muzeum Zamkowym w Pszczynie w ramach projektu Kulturatrium

Wystawa jest efektem spotkania trojga artystów: Alex Grein (Niemcy), Fabiena Marquesa (Francja) oraz Dominika Ritszela (Polska). Artyści zostali zaproszeni przez instytucję kultury Ars Cameralis na rezydencję artystyczną w ramach międzynarodowego projektu Kulturatrium obejmującego współpracę regionów Trójkąta Weimarskiego: Województwa Śląskiego, Nadrenii-Północnej Westfalii oraz Regionu Hauts-de-France.

W ramach tegorocznej edycji projektu artyści przygotowali prace prezentowane w formie interwencji artystycznych w przestrzeniach historycznych Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Instalacje stworzone przez trzech artystów odnoszą się do dziedzictwa lokalnego i wynikają z sierpniowych i wrześniowych pobytów artystów w Pszczynie i na Śląsku.

W wernisażu w Muzeum Zamkowym w Pszczynie wzięli udział m.in. Salvatore Castiglione - wiceprzewodniczący Rady Regionalnej Hauts-de-France oraz Martin Flasche - zastępca dyrektora Wydziału ds. Unii Europejskiej, Ministerstwo Kultury i Nauki Nadrenii-Północnej Westfalii. Otwartą dzisiaj wystawę można oglądać końca listopada br..

O artystach:

Alex Grein — urodziła się w 1983 roku w Kolonii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Dusseldorfie u Andreasa Gursky’ego. Jej twórczość prezentowana była m.in. w Dusseldorfie (w KIT — Kumst um Tunnel i Philara Collection) oraz w International Museum Of Modern Art Lanzarote. Brała udział w wystawie „State of The Art Photography” w NRW Forum w Dusseldorfie. W 2016 roku była laureatką stypendium w dziedzinie sztuk wizualnych związku MKK, a w 2018 roku była także beneficjentką Funduszu dla Młodych Artystów Kunststiftung NRW. Od 2018 roku wykłada na Akademii Sztuki Mediów w Kolonii.

Fabien Marques — urodził się w 1982 roku w Pau we Francji, mieszka i pracuje w Dunkierce. Ukończył Glasgow School of Art i Hogeschool Sint-Lukas w Brukseli. Jego prace prezentowane były na licznych festiwalach i wystawach, m.in. Street Level Photoworks w Glasgow czy Galerie CC w Malmö, był także gościem Kopenhaskiego Festiwalu Fotograficznego i Biennale Sztuk Wizualnych w Glasgow. Jego fotografie ukazały się w angielskim magazynie „Photoworks”. W ostatnim czasie był rezydentem- stypendystą Atelier Wicar w Rzymie. W 2018 r. jego prace prezentowane były w ramach Salonu Montrouge. Wykłada na Uniwersytecie w Lille 3 i stale współpracuje ze stowarzyszeniem Fructôse, wspierającym artystów na terenie Dunkierki.

Dominik Ritszel — urodził się w 1988 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2014 roku był stypendystą Młodej Polski, a rok później został laureatem nagrody głównej Trieste Contemporanea Award. Magazyn Forbes wyróżnił go w plebiscycie 30 under 30 Europe w kategorii Sztuka. Jego prace pokazywane były w ramach międzynarodowych festiwali i przeglądów video takich jak: Les Rencontres Internationales (Gaîté Lyrique, Palais de Tokyo w Paryżu), Proyector, International Video Art Festival czy FIPA 29’ w Biarritz. Brał udział w wystawach grupowych m.in. w Fondazione Pastificio Cerere Un Tale Che Osservo Da Un Po’Di Tempo, Another Vacant Space Metronomics, Miejsce Projektów Zachęty Czekając na lepsze czasy. W 2016 roku reprezentował Polskę podczas Biennale Balticum w Finlandii. Indywidualne wystawy prezentował w najważniejszych galeriach: CSW Kronika w Bytomiu, Baszcie Czarownic w Sopocie, Bank Pekao Project Room w Warszawie czy Studio Tommaseo w Trieście.


Kulturatrium to projekt współpracy regionów partnerskich: Województwa Śląskiego, Nadrenii-Północnej Westfalii (Niemcy) oraz regionu Hauts-de-France (Francja). Za organizację przedsięwzięcia odpowiada instytucja kultury Ars Cameralis. W tym roku Ars Cameralis zaprosiła do współpracy Muzeum Zamkowe w Pszczynie, gospodarza dawnej rezydencji magnackiej śląskich rodów.

Ars Cameralis już po raz trzeci gości artystów w ramach Kulturatrium. W październiku 2013 roku odbyła się rezydencja artystyczna zakończona koncertem trzech muzyków: Macieja Garbowskiego, Petera Orinsa i Jarry’ego Singli. Natomiast w listopadzie 2017 roku odbyła się wystawa „Interwencje. Przestrzeń / czas / pamięć” będąca efektem rezydencji artystycznej: Frauke Dannert, Davida Leleu oraz Michała Smandka.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie fot. Marcin Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie graf. Ars Cameralis