Nie żyje Bernard Krawczyk

 fot. arch. UMWS Tomasz Żak fot. arch. UMWS Tomasz Żak
Zmarł słynny aktor Teatru Śląskiego w Katowicach

„Mistrz, nestor, wybitny aktor, legenda śląskiej i polskiej sceny, wielki Ślązak, przyjaciel i ceniony artysta. Z ogromnym bólem i smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Bernarda Krawczyka (1931-2018), naszego aktora” – poinformował Teatr Śląski.

Aktor miał na swoim koncie kilkaset ról teatralnych, kilkadziesiąt filmowych, telewizyjnych i tysiące występów estradowych. Swoje 85. urodziny świętował na Scenie Kameralnej monodramem Tadeusza Różewicza „Śmieszny staruszek”, w ostatnim czasie grał ważne role w takich spektaklach jak „Piąta strona świata”, „Wujek.81. Czarna ballada” oraz w najnowszej premierze pt. „Himalaje”.

Debiutował jeszcze podczas nauki w Studium Aktorskim przy Teatrze Śląskim w listopadzie 1952. W trakcie ponad 60 lat zagrał znaczące role teatralne, telewizyjne i filmowe w sztukach W. Szekspira, W. Gombrowicza, S. Becketta czy S. Mrożka. Za swoje kreacje otrzymał kilka Srebrnych i Złotych Masek. Do pracy zapraszali go dyrektorzy teatrów z Łodzi, Wrocławia i Warszawy, jednak nie zdecydował się na wyjazd. Urodzony w podczęstochowskim Podłężu Szlacheckim, za swoje miejsce na ziemi uważał Śląsk, a nade wszystko Mysłowice, gdzie spędził okupacyjne dzieciństwo i wczesną młodość. Aktor doskonale znany publiczności z ról filmowych, szczególnie z kultowych obrazów Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej” i „Perła w koronie”. Legenda śląskiego teatru i filmu, aktor nieustannie podejmujący nowe artystyczne wyzwania.

W 2009 za osiągnięcia w sztuce aktorskiej Bernard Krawczyk otrzymał nagrodę artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego.

„Bernard Krawczyk nie żyje. Bardzo mi przykro. Dziękuję za wszystko, co Pan zrobił dla Teatru i województwa śląskiego. R.I.P.” – napisał marszałek Wojciech Saługa.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 17 sierpnia o godzinie 10.00 w panewnickiej bazylice (Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP przy klasztorze Zakonu Braci Mniejszych – Franciszkanów, ul. Panewnicka 76, Katowice-Panewniki).

żródło: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach 


tagi: