Nowa jakość w trosce o życie

 fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach wzbogaciło się o 10 nowych ambulansów typu C

Nowe ambulanse marki Renault kosztowały w sumie 4,4 mln zł. Jeden z nich trafił dziś do Zespołu Ratownictwa Medycznego w Żorach. W przekazaniu pojazdu uczestniczył wicemarszałek Wojciech Kałuża i dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach.

„Województwo śląskie wspiera zdrowie mieszkańców, szczególnie w tym trudnym czasie. Wspieramy szpitale i wsparliśmy również Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w kwestii zakupu karetek pogotowia i dzisiaj przekazujemy pierwszą karetkę w Żorach. Jestem przekonany, że to wsparcie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w województwie śląskim, sprawny sprzęt to bowiem kluczowy element w pracy ratowników medycznych, aby dotrzeć na miejsce i nieść pomoc potrzebującym” – mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Jak podkreśla dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego Łukasz Pach, to najbardziej zaawansowany rodzaj ambulansu - ruchoma jednostka intensywnej opieki. Został skonstruowany i wyposażony do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów. Nowe karetki trafią również do: Katowic, Gliwic, Bytomia, Tychów, Świętochłowic.

Nowoczesne pojazdy z wyposażeniem są przeznaczone dla zespołów ratownictwa medycznego. Będą wyjeżdżać do pacjentów w stanach zagrożenia życia: z dusznościami, bólami w klatce piersiowej, a także do wypadków drogowych. To ambulanse reanimacyjne z pełnym wyposażeniem: noszami, pompą infuzyjną, defibrylatorem. 

Pieniądze na zakup nowych karetek pochodzą ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85 procent). Część środków pochodzi z budżetu województwa śląskiego (10 procent) i Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach (5 procent). Zakup kolejnych 10 nowoczesnych ambulansów planowany jest w drugim kwartale przyszłego roku.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach posiada obecnie 130 ambulansów, w tym 78 systemowych. Ambulanse zmienia się średnio co 5 – 6 lat, albo po przejechaniu 200 tys. kilometrów.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS

Filmy