Polski Ład zmieni Śląskie

 fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS
Ponad 2,1 mld zł trafi do samorządów w województwie śląskim z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Samorząd województwa otrzymał wsparcie w wysokości 152 mln zł na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 934. To druga co do wielkości inwestycja samorządowa w Polsce

O szczegółach związanych z podziałem środków w ramach programu mówili w trakcie konferencji prasowej marszałek Jakub Chełstowski i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W spotkaniu uczestniczyli także parlamentarzyści z regionu.

„To są największe środki w historii samorządu i efekt bardzo dobrej współpracy ze stroną rządową. To konkretne pieniądze na konkretne przedsięwzięcia, które poprawią jakość życia w regionie. Dzięki wsparciu uda się zrealizować inwestycje w infrastrukturę drogową, wodno-kanalizacyjną, zdrowie, edukację czy turystykę. Dziękuję rządowi z premierem Mateuszem Morawieckim na czele i parlamentarzystom z regionu za ten program, z którego efektów będziemy wszyscy korzystać” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

W skali kraju do samorządów trafi 23 mld zł. 2,1 mld zł to środki skierowane do województwa śląskiego. W tej puli najwięcej pieniędzy – 1,2 mld zł przeznaczone zostanie na inwestycje drogowe, 374 mln zł na projekty związane z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, 133 mln zł na inwestycje w turystykę, 80 mln zł na sport, a 78,7 mln zł na Odnawialne Źródła Energii.

„To ważny i dobry dzień dla regionu. Polski Ład wchodzi w decydującą fazę. Obok wyrównywania szans i zrównoważonego rozwoju, jedną z podstawowych spraw są inwestycje, bez nich trudno marzyć o rozwoju Śląska i Polski. Celem wsparcia jest poprawa jakości życia. To pierwszy etap programu, już wiemy że planowane są kolejne w całym kraju, te 23 mld zł, które trafią do prawie wszystkich gmin w Polsce znacząco poprawią jakość życia mieszkańców” – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS

Załączniki
Lista inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład [PDF 361,2kB]