Powstanie szlak dziedzictwa kulturowego Paulinów

W Jasnogórskim Sanktuarium Maryjnym podpisano list intencyjny w sprawie współpracy przy tworzeniu paulińskiego szlaku dziedzictwa kulturowego w regionie.

Ma on stanowić centralną część planowanego do realizacji Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Nad jego utworzeniem będą współpracować Województwo Śląskie oraz Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Najważniejszym miejscem na mapie tego międzynarodowego szlaku dla pielgrzymów i turystów będzie Jasnogórskie Sanktuarium Maryjne. W województwie śląskim znajdują się także inne paulińskie obiekty sakralne- klasztor w Leśniowie oraz kompleks klasztorny w św. Barbary w Częstochowie.

„Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów może stać się jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych województwa śląskiego. Chcemy w atrakcyjny sposób, zgodnie z duchem czasu, pokazać bogactwo kulturowe i historię naszego regionu oraz poprzez kilkusetletnią obecność Paulinów, przykład jego zakorzenienia w dziedzictwie chrześcijańskim Europy”- powiedział Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.

W następnym roku Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika będzie obchodził rocznicę 750-lecia swego założyciela bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia. Już w ubiegłym roku wraz z Klasztorem Ojców Paulinów na Jasnej Górze, w ramach Instytutu Maryjnego, rozpoczął przygotowania do realizacji międzynarodowego projektu- Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Centralnym i najważniejszym miejscem na mapie tego szlaku będzie Jasnogórskie Sanktuarium Maryjne.

W wielu miejscach Europy, a szczególnie w jej środkowej i południowej części, Zakon pielęgnuje wiele obiektów i zabytków związanych z europejską historią i tradycją kultu św. Pawła. Mowa tutaj między innymi o węgierskiej kolebce Ojców Paulinów, klasztorach w Chorwacji, na Słowacji i we Włoszech, Niemczech, Czechach. Te wszystkie miejsca zostaną połączone jednym szklakiem dziedzictwa kulturowego.

Pierwszym krokiem w kierunku stworzenia szlaku będzie opracowanie międzynarodowych zasad jego funkcjonowania. Ma on być dostosowany do pieszych, rowerzystów oraz zmotoryzowanych. Mają zostać przygotowane jego plany oraz opisy miejsc, oprawa graficzna oznakowania oraz aplikacje dla zwiedzających.