Powstanie Złota 10 architektury miast metropolii

 Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka
Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego spotkał się z zespołem architektów, historyków sztuki i muzealników „Reflektory”

W trakcie rozmów omówiono realizowany w minionych dwóch latach wspólnie z Biblioteką Śląską projekt „Złota 10 architektury Katowic drugiej połowy XX wieku”. Najlepsze spośród 20 propozycji zostały wyłonione w plebiscycie Biblioteki Śląskiej. Głosowanie było jednym z elementów projektu książnicy, który ma na celu zachowanie i promocję dziedzictwa architektury oraz dorobku twórców obiektów w województwie w drugiej połowie minionego stulecia.

Na początku roku wydano tom (z pięciu) wydawnictwa „Reflektory. Interdyscyplinarne spojrzenie na dziedzictwo architektury Górnego Śląska drugiej połowy XX wieku”. Niedawno wystawa prezentująca architekturę Katowic została zorganizowana w Opolu, gościła także w Norymberdze w Niemczech.

Podczas spotkania rozmawiano na temat poszerzenia dotychczasowej formuły przyszłego plebiscytu o rozwiązania architektoniczne w miastach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.