Ratunek z ziemi i powietrza
Lądowisko dla helikopterów ratownictwa medycznego umiejscowiono nad działającym już Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. To największa w historii inwestycja zrealizowana w szpitalu. Całkowita wartość zadania wyniosła 30 mln 665 tys. 709 złotych, z czego 27 mln 651 tys. zł to wsparcie Województwa Śląskiego. Pozostała kwota to środki własne szpitala. Pełna nazwa inwestycji brzmi ,,Utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z lądowiskiem wyniesionym oraz nadbudową parterowej części SOR o 3 kondygnacje na potrzeby oddziałów szpitalnych”.
W otwarciu uczestniczyli m.in. wicemarszałek Leszek Pietraszek; parlamentarzyści: senator RP Joanna Sekuła, posłanki Urszula Koszutska i Katarzyna Stachowicz, poseł Kamil Wnuk oraz radni Sejmiku województwa: Aldona Węgrzynowicz i Adam Lubas.
- Żyjemy w czasach, gdy pojęcie bezpieczeństwa nabiera szczególnego znaczenia, ale mówiąc o nim myślimy nie tylko o bezpieczeństwie granic, ale także o ratowaniu życia i zdrowia. Inwestycja, którą dziś oddajemy do użytku, jest znaczącym elementem tej misji. To też dobry moment, aby podziękować miejscowemu personelowi za poświęcenie i pracę, w której to zawsze ludzie są najważniejsi – podkreślił wicemarszałek Pietraszek.
Jak zaznaczył, wsparcie służby zdrowia w regionie to jeden z priorytetów województwa, a każdego roku na ten cel przeznaczanych z budżetu jest blisko 300 mln zł.
- SOR dla dzieci i młodzieży otwarty w sosnowieckim Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny zapewnia dostęp do specjalistycznej opieki medycznej o najwyższej jakości – dodał Leszek Pietraszek.
Oddział Ratunkowy prowadzi całodobowy dyżur dla pacjentów do 18 roku życia w stanie nagłego zagrożenia życia bądź nagłego pogorszenia stanu zdrowia w wyniku choroby lub urazu, którzy wymagają lub mogą wymagać podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych. W oddziale dokonywana jest kategoryzacja stanu zdrowia pacjenta określająca pilność i kolejność udzielania pomocy pacjentom. Ośmiołóżkowy SOR jest miejscem komfortowym, dostosowanym do obowiązujących norm i standardów, gdzie funkcjonują wydzielone obszary udzielania pomocy pacjentom: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, poczekalni, resuscytacyjno - zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacyjny, konsultacyjny oraz zaplecza administracyjno-gospodarczego.
Całkowita powierzchnia oddziału ratunkowego wynosi w tej chwili 650 m kw. Oddział wyposażony jest w nowoczesny sprzęt: łóżka do intensywnej opieki i obserwacyjne z materacem, przewoźny aparat USG, aparat do znieczuleń z kardiomonitorem, analizator parametrów krytycznych, aparat przyłóżkowy RTG, defibrylator, kardiomonitory, videobronchoskop i potrzebny tor wizyjny, aparat do ogrzewania pacjenta, zestawy do ogrzewania płynów infuzyjnych, szybkiego przetaczania płynów i trudnej intubacji, pompy infuzyjne i objętościowe oraz respirator transportowy.
SOR działa od początku stycznia i do tej pory udzielił pomocy blisko pięciu tysiącom pacjentów.
W ramach inwestycji zrealizowano również nadbudowę parterowej części SOR o trzy kondygnacje. Dzięki temu powierzchnia dotychczasowych oddziałów – Pediatrycznego. Małoinwazyjnej Chirurgii i Traumatologii Wieku Rozwojowego oraz Reumatologicznego zwiększy się łącznie o 345 m kw. Nad dachem nadbudowanej części budynku wybudowano lądowisko wyniesione dla śmigłowców ratunkowych wraz z klatką schodową o powierzchni 515m kw. i szybem windowym umożliwiającym bezpośredni transport pacjenta z oddziałów szpitalnych na płytę lub z płyty lądowiska do oddziałów. Na lądowisku zainstalowano pierwszy w Polsce system gaszenia zintegrowany z płytą lądowiska DIFFS. W przypadku zagrożenia pożarowego na lądowisku, dysze zintegrowane z płytą natychmiast wyzwalają wysokiej jakości pianę gaśniczą, która w przeciągu 10 sekund pokrywa równomiernie całą płytę lądowiska gasząc wszelkie zarzewia pożaru i zapobiegając ponownemu zapłonowi.
Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu obejmuje swym działaniem przede wszystkim powiaty: sosnowiecki, dąbrowski, będziński, mysłowicki i powiat zawierciański. Przyjmuje także pacjentów z pozostałej części regionu, a nawet z innych województw.