Różne oblicza stwardnienia rozsianego
W wydarzeniu organizowanym przez Sejmik Osób z Niepełnosprawnością Województwa Śląskiego uczestniczyli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Wojciech Konieczny oraz członek Zarządu Województwa Śląskiego, Rafał Adamczyk.
„To bardzo ważne spotkanie, bo temat dotyka wielu osób. Ta konferencja jest dobrym miejscem na poznanie nowych rozwiązań, doświadczeń osób z tą chorobą i pokazanie tego, że hart ducha, pozytywna energia i wsparcie przyjaciół i bliskich pomagają pacjentom przetrwać najtrudniejsze chwile” – mówił Rafał Adamczyk, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
W trakcie konferencji dyskutowano na wiele tematów związanych ze stwardnieniem rozsianym, w kontekście diagnostyki, metod leczenia i wsparcia osób cierpiących na to schorzenie. Polscy pacjenci mają dostęp do najlepszych terapii związanych z leczeniem stwardnienia rozsianego.
„Stwardnienie rozsiane jest rzeczywiście chorobą o stu twarzach i od wielu lat jest chorobą zauważalną przez Ministerstwo Zdrowia. Liczba chorych jest szacowana na ok. 60 tys. osób, to potężna grupa i stwardnienie rozsiane jest u nas dość częste, patrząc z perspektywy geograficznej. Ważny jest też społeczny odbiór tej choroby, jej zrozumienie, świadomość, by nie stygmatyzować tych osób tylko im pomagać” – tłumaczył Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Warto podkreślić, że Województwo Śląskie od lat wspiera również rozwój sportu osób z niepełnosprawnościami. W trakcie wydarzenia wyróżniono drużynę Aluronu CMC Paravolley Zawiercie, która na początku maja zajęła piąte miejsce w prestiżowych rozgrywkach European Champions Cup w Leverkusen.