Śląskie liderem rankingu programu „Czyste Powietrze”

 Zdjecie ilustracyjne.. fot. arch. UMWS Tomasz Żak Zdjecie ilustracyjne.. fot. arch. UMWS Tomasz Żak
Opublikowano najnowszy ranking gmin najaktywniejszych w programie „Czyste Powietrze” na podstawie danych zebranych za 2022 rok. W pierwszej setce najwięcej jest gmin z Województwo Śląskie, zaś absolutnym liderem są Goczałkowice

Ranking gmin najaktywniejszych w programie „Czyste Powietrze” opracowywany jest Polski Alarm Smogowy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Bank Światowy. Miejsce w rankingu zależy od liczby wniosków o dofinansowanie z „Czystego Powietrza” z danej gminy - w przeliczeniu na 1 tys. domów jednorodzinnych. W najnowszej edycji tego zestawienia (na podstawie danych za 2022 r.) w pierwszej setce jest aż 25 gmin z Województwa Śląskiego oraz 18 z Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- Województwo Śląskie kolejny raz zdominowało ranking najaktywniejszych gmin programu „Czyste Powietrze”, co jest nie tylko powodem do ogromnej satysfakcji, ale także pokazuje, że rośnie świadomość ekologiczna mieszkańców naszego regionu. To u nas wymienia się najwięcej tzw. „kopciuchów” wśród pozostałych województw. Kwestie związane z ochroną powietrza i koniecznością wyeliminowania smogu traktowane są przez zarząd województwa priorytetowo, zwłaszcza, że przez dekady byliśmy regionem, który borykał się z szeroko pojętymi problemami ekologicznymi. Mamy jednak podstawy, aby patrzeć w przyszłość z optymizmem. Warto przypomnieć, że cały czas realizujemy uchwałę antysmogową, przyjęliśmy także program Zielone Śląskie rozpisany do 2030 roku, a jego podstawowym założeniem jest swoista ekologiczna transformacja Śląska. Chcemy być regionem zielonych technologii. W lutym ruszył Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza, który jest kolejnym etapem ważnej batalii, gdzie stawką jest nasze zdrowie i życie, bo redukcja smogu przełoży się na mniejszą zapadalność na choroby płuc i układu krążenia, które są dziś plagą cywilizacji. Na potrzeby realizacji programu Województwo Śląskie zabezpieczyło 5,7 mln zł. To środki, które zostaną przekierowane do gmin w ramach konkursów – komentuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Ranking gmin najaktywniejszych w „Czystym Powietrzu” jest opracowywany na podstawie danych dotyczących wniosków o dofinansowanie z tego programu. Miejsce w rankingu zależy od liczby wniosków o dofinansowanie z danej gminy - w przeliczeniu na 1 tys. domów jednorodzinnych.

- Bardzo nas cieszy, że to gmina Goczałkowice-Zdrój została liderem programu Czyste Powietrze - mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim. - Jest to szczególnie ważne, gdyż jest to gmina uzdrowiskowa, która od dawna boryka się z poważnym problemem smogu. W ostatnim rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, opublikowanym przez Polski Alarm Smogowy na podstawie danych Państwowego Monitoringu Środowiska, Goczałkowice Zdrój znalazły się w na wysokiej - piątej - pozycji pod kątem zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM101.

W pierwszej setce gmin najaktywniejszych w programie „Czyste Powietrze” jest w sumie aż 25 miejscowości reprezentujących nasz i należy zaznaczyć, że to już kolejna edycja tego rankingu, w której prym wiodą gminy ze Śląska.

Wśród setki najlepszych w tej kategorii gmin nie ma za to ani jednej z Podkarpacia, Lubelszczyzny i Lubuskiego, tylko po jednej gminie z Podlasia, Warmińsko-Mazurskiego i Zachodniopomorskiego i jedynie dwie z największego i najludniejszego polskiego województwa, czyli z Mazowsza.

- Program Czyste Powietrze jest impulsem dla rozwiązania problemu smogu, dając jednocześnie gospodarstwom domowym możliwość znaczącego obniżenia rachunków za ogrzewanie - dodaje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. - Efektywne wdrożenie programu wpłynie również korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski, gdyż zmniejszenie zużycia energii ograniczy konieczność importu paliw kopalnych.

Zdaniem Guły aktywny udział samorządów ma kluczowe znaczenie dla powodzenia programu „Czyste Powietrze”.

- Tam, gdzie władze lokalne działają sprawnie, tam widać efekty w postaci liczby wymienionych kopciuchów i ocieplonych domów - twierdzi lider Polskiego Alarmu Smogowego.

RANKING W LICZBACH

  1. Goczałkowice (Śląskie) - liczba złożonych wniosków: 143
  2. Górno (Świętokrzyskie) - 288
  3. Stare Pole (Pomorskie) - 56
  4. Obrowo (Kujawsko-Pomorskie) - 395
  5. Masłów (Świętokrzyskie) - 244
  6. Lipno - gmina miejska (Kujawsko-Pomorskie) - 177
  7. Gmina wiejska Malbork (Pomorskie) - 71
  8. Opatów (Śląskie) - 145
  9. Łubianka (Kujawsko-Pomorskie) - 126
  10. Puck (Pomorskie) - 90
Linki do stron zewnętrznych
Ranking gmin w programie "Czyste Powietrze"



 


tagi: