Śląskie pamięta
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. marszałek Wojciech Saługa, wojewoda śląski Marek Wójcik, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun oraz przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń kombatanckich, instytucji wojskowych i cywilnych. Obecni byli również parlamentarzyści z regionu, posłowie RP - Urszula Koszutska, Maciej Tomczykiewicz, Apoloniusz Tajner oraz Łukasz Ściebiorowski, posłanka do Parlamentu Europejskiego Mirosława Nykiel i senatorowie RP - Gabriela Morawska-Stanecka i Joanna Sekuła.
„To budujące, że potrafimy dziś świętować ważne wydarzenia związane z historią w sposób uroczysty, pamiętać o bohaterach i wydarzeniach, które tworzą naszą tożsamość, ale także aktywnie, w gronie bliskich jak podczas wczorajszego Biegu dla Flagi, który odbywał się w Parku Śląskim. Bądźmy dumni z naszych wartości i wspólnej tradycji, pielęgnujmy je i przekazujmy kolejnym pokoleniom” – podkreśla marszałek Wojciech Saługa.
Wcześniej przedstawiciele władz regionu złożyli wieńce przed pomnikiem Wojciecha Korfantego na placu Sejmu Śląskiego. W tym dniu przypada bowiem 104. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Oficjalne uroczystości zwieńczyła Msza Święta w Archikatedrze Chrystusa Króla.
Drugiego maja w Parku Śląskim odbył się natomiast Bieg dla Flagi. To wyjątkowa okazja, by móc połączyć pasję do biegania z miłością do ojczyzny i poczuć niepowtarzalną atmosferę wspólnego świętowania. Bieg odbywał się w malowniczym otoczeniu Parku Śląskiego, a jego zwieńczeniem była meta usytuowana na legendarnym Kotle Czarownic. Trasa liczyła 5 km, a każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę i medal. Na skwerze 100-lecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim odbył się również Śląski Capstrzyk z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i 104. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Uczestnicy odśpiewali wspólnie Hymn Narodowy, nie zabrakło pieśni patriotycznych oraz defilady w wykonaniu Kompani Honorowej 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Warto przypomnieć, że uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja stanowiła pierwszy tego typu dokument w Europie i drugi na świecie. Została stworzona w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów.