Śląskie zaprasza do udziału w XXIII Szczycie Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego
Województwo Śląskie oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają do udziału w XXIII Szczycie Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w terminie od 17 do 23 sierpnia 2025 r. w Nadrenii Północnej-Westfalii (Kolonia i Düsseldorf).
Temat przewodni brzmi: „Aktywnie (współ)tworzyć przyszłość? – inteligentniejszy dzięki gamingowi”.
Tegoroczny szczyt poświęcony jest roli gier wideo jako narzędzi wspierających rozwój społeczny, edukacyjny i technologiczny. Zjawisko gamingu, traktowane dotychczas głównie jako forma rozrywki, coraz częściej znajduje zastosowanie w różnorodnych dziedzinach życia – od edukacji, przez medycynę, aż po przemysł kreatywny. Gry wideo nie tylko rozwijają kompetencje poznawcze, uczą strategicznego myślenia, pracy zespołowej i rozwiązywania problemów, ale także stanowią przestrzeń dla dialogu społecznego, twórczej ekspresji oraz budowania innowacyjnych rozwiązań.
Temat ten nabiera szczególnego znaczenia w kontekście Nadrenii Północnej-Westfalii – regionu będącego największym ośrodkiem branży gamingowej w Niemczech, aktywnie wspierającym rozwój nowoczesnych technologii oraz przemysłów kreatywnych.
W trakcie tygodniowego programu uczestnicy i uczestniczki Szczytu będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach tematycznych, debatach i spotkaniach z przedstawicielami świata nauki, biznesu i sektora publicznego. Poruszane będą zagadnienia związane z potencjałem gier jako narzędzi edukacyjnych, możliwością ich wykorzystania w procesach społecznych oraz odpowiedzialnością twórców za kształtowanie przekazów i wartości obecnych w przestrzeni cyfrowej.
Tegoroczny Szczyt Młodzieży stawia pytania o przyszłość: w jaki sposób młode pokolenie może aktywnie współtworzyć otaczający świat, czerpiąc z doświadczeń związanych z gamingiem? Jak gry wpływają na sposób uczenia się, komunikowania i działania w społeczeństwie cyfrowym? Czy mogą stanowić impuls do pozytywnej zmiany społecznej?
Poruszając te kwestie w międzynarodowym gronie młodych liderów z Polski, Niemiec, Francji, tegoroczne spotkanie staje się przestrzenią refleksji nad rolą młodzieży w budowaniu przyszłości opartej na wiedzy, innowacji i współpracy.
Termin zgłoszeń upływa 10 lipca 2025 r. Do projektu mogą zgłosić się mieszkańcy województwa śląskiego oraz ukraińscy uchodźcy w wieku od 18 do 23 lat.
Wymagania:
- komunikatywna znajomość języka angielskiego (mile widziana znajomość niemieckiego i/lub francuskiego),
- zainteresowanie tematyką europejską, w tym rolą technologii i gamingu w edukacji, społeczeństwie i gospodarce,
- otwartość na współpracę międzykulturową i pracę w grupie.
Wyniki zostaną podane do wiadomości kandydatów do 14 lipca. Dla 15-osobowej grupy osób, które zostaną zakwalifikowane do projektu, zorganizowane będzie obowiązkowe spotkanie integracyjno-tematyczne.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.haus.pl oraz pod linkiem https://forms.gle/gBrvsojudxebgkabA
Udział w projekcie jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają transport, zakwaterowanie wraz z wyżywieniem, a przede wszystkim cenne doświadczenie związane z udziałem w międzynarodowym, wielokulturowym spotkaniu młodych, ambitnych i zaangażowanych osób.
Regionalny Trójkąt Weimarski to partnerska inicjatywa trzech europejskich regionów: Województwa Śląskiego (Polska), Nadrenii Północnej-Westfalii (Niemcy) oraz Hauts-de-France (Francja). Celem współpracy jest wspólne działanie na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego, wspieranie społeczeństwa obywatelskiego oraz promowanie dialogu międzykulturowego i europejskiej solidarności.
Jednym z kluczowych wydarzeń w ramach tego porozumienia jest coroczny Szczyt Młodzieży – międzynarodowe spotkanie młodych ludzi z Francji, Niemiec i Polski, a od 2022 roku także z Ukrainy. Szczyt stanowi unikalną platformę do wymiany doświadczeń, budowania relacji i pogłębiania świadomości na temat wspólnych wyzwań stojących przed Europą.
Spotkania Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego odbywają się od 2001 r. corocznie, naprzemiennie w jednym z trzech regionów partnerskich. Spotkania młodych są okazją do rozwijania dialogu z rówieśnikami z regionów RTW i współpracy młodego pokolenia. Gospodarzem spotkania w roku 2025 jest region Nadrenii Północnej-Westfalii.
W wydarzeniu uczestniczą młodzi liderzy i liderki, którzy zdobyli już pierwsze doświadczenia w działaniach na rzecz swoich lokalnych społeczności i są zaangażowani w tematykę obywatelską, społeczną lub europejską. Program Szczytu obejmuje warsztaty tematyczne, debaty, panele dyskusyjne, spotkania z ekspertami oraz przedstawicielami władz samorządowych i instytucji europejskich. Wszystko to odbywa się w atmosferze wzajemnego szacunku, otwartości i współpracy.
Oprócz części merytorycznej, uczestnicy mają okazję do integracji, poznania kultury i tradycji partnerskich regionów oraz wspólnej zabawy – nie brakuje wydarzeń kulturalnych, wycieczek czy aktywności plenerowych.
Szczyt Młodzieży to nie tylko inspirujące doświadczenie, ale również realna przestrzeń do kształtowania postaw odpowiedzialnego obywatelstwa i budowania przyszłości Europy opartej na dialogu, solidarności i wspólnych wartościach.
Zgłoszenia i kontakt:
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
agata.rychter@haus.pl
Górnych Wałów 7, 44-100 Gliwice
tel. 77 407 95 15
Organizatorem Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego jest Województwo Śląskie. Operatorem projektu: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach.