Lokalizacja

Śląskie. Wyjątkowe miejsce.

Województwo śląskie to jeden z najbardziej zróżnicowanych i atrakcyjnie położonych regionów w Polsce. I to nie tylko komunikacyjnie. Przede wszystkim przyrodniczo. Śląskie, kojarzone z węglem czy z ciężkim przemysłem, to przeszłość. Teraźniejszość regionu to przyroda, moc atrakcji turystycznych, doskonałe warunki do życia i mieszkania, dostępność ośrodków sportowych i kulturalnych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Położenie w południowej części Polski obdarza ten obszar wyjątkowością pod względem geograficznym, historycznym i kulturowym. Z jednej strony - jest jednym z najbardziej zaludnionych oraz rozwiniętych regionów w kraju. Z drugiej - jest pełen miejsc, w których można obcować z naturą, samotnie lub w grupie dobrych znajomych, jak Jura Krakowsko-Częstochowska, Beskidy, Pustynia Błędowska, Pustynia Siedlecka czy Góra Siewierska, skąd wieczorem można podziwiać światła Aglomeracji Katowickiej.

W regionie znajdziesz wszystko - od nizin na zachodzie i południowym wschodzie, przez wyżyny w centrum i góry na południu. Graniczy z województwami: małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim i opolskim. Od południa z Czechami i Słowacją. Lokalizacja na skrzyżowaniu głównych autostradowych szlaków komunikacyjnych sprawia, że jest strategicznym obszarem w Polsce oraz Europie Środkowej.

Chcesz odpocząć nad polskim morzem? A może pojeździć na nartach w Alpach? Wykąpać się w cieplejszym Adriatyku? Odległość jest podobna. Masz to w zasięgu 600-800 km. Samochodem, koleją czy samolotem. Bo województwo śląskie jest idealnie skomunikowane.

Siedzibą władz województwa są prężnie rozwijające się Katowice. Miasto jest jednym z głównych ośrodków kulturalnych, naukowych i gospodarczych regionu.

Powierzchnia województwa śląskiego obejmuje różnorodne obszary geograficzne i wynosi 12 333,09 km², co stanowi 3,9% powierzchni Polski.

Znaczącą część województwa stanowi Górny Śląsk – obszar znany ze swojego bogactwa naturalnego, przede wszystkim węgla i rudy żelaza, które przez wieki stanowiły fundament gospodarczy regionu oraz Zagłębie Dąbrowskie, jeden z ważniejszych ośrodków przemysłowych i górniczych w Polsce.

Mało kto wie, że aż połowa powierzchni województwa śląskiego to historycznie… Małopolska. To odrębny kulturowo region, gdzie nie mówi się po śląsku, kultywuje się tradycje charakterystyczne dla Małopolski, a nie Śląska. Powodem takiego „zamieszania” są zaszłości i skomplikowana historia tego regionu.

Na zachodzie województwa znajdują się Beskidy Zachodnie, Pogórze Zachodniobeskidzkie oraz Żywiecczyzna. Te obszary są atrakcyjne turystycznie ze względu na malownicze krajobrazy, górskie szlaki i wiele możliwości aktywnego wypoczynku.

Idealnym sposobem na zwiedzanie naszego regionu jest połączenie roweru z koleją. Ciekawe propozycje dla fanów dwóch kółek to Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, Żelazny Szlak Rowerowy, jedna z najciekawszych inwestycji turystycznych ostatnich lat, Lasy Rudzkie i Kraina Dolnej Odry, Lasy Panewickie, Lasy Muckowskie, Lasy Pszczyńskie czy rowerowe szlaki Mysłowic.

A więcej o komunikacji w zakładce Śląskie: Wszędzie blisko.

Dołączono materiał audio