Solistka Opery Śląskiej najlepszą śpiewaczką w Polsce

Gabriela Gołaszewska. fot. arch UMWS Tomasz Żak Gabriela Gołaszewska. fot. arch UMWS Tomasz Żak
Artystka odebrała laur podczas gali XIV Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Gabriela Gołaszewska została uhonorowana nagrodą w kategorii „Najlepsza śpiewaczka operowa” za rok 2019

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury  przyznawane są przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury od 2007 roku. W kapitule zasiedli m.in.  Iwona Wujastyk (przewodnicząca), prof. Izabela Kłosińska, Krystyna Mazurówna, Danuta Renz, Marek Chowaniec, prof. Ryszard Karczykowski, Andrzej Pągowski. Od czterech lat Opera Śląska w Bytomiu triumfuje podczas tego konkursu, zwłaszcza w kategorii śpiewak/śpiewaczka operowa. Typowani przez dyrektora Łukasza Goika soliści sięgają po najwyższe laury. Rok temu był to Stanislav Kuflyuk, dwa lata temu Ewa Majcherczyk, a w 2017 roku Andrzej Lampert.

Podczas gali, artystka bytomskiej sceny operowej zaprezentowała arię z opery „Jaskółka” Giacomo Pucciniego, której premierę w Operze Śląskiej zaplanowano na luty 2021 roku. Opera powstanie w koprodukcji z teatrem w Meiningen z Niemiec.

Od początku października artystka kreuje partię Adiny - wraz z Andrzejem Lampertem w roli Nemorino - w operze „Napój miłosny” Gaetana Donizettiego . To właśnie tą rolą szczególnie zachwyciła widzów i krytyków podczas premiery w grudniu 2019 roku.

Gabriela Gołaszewska kreuje ponadto rolę Sophie de Palmy, w spektaklu teatralno-muzycznym „Callas. Master Class” w reżyserii Roberta Talarczyka, którego premiera miała miejsce we wrześniu, natomiast w listopadzie zobaczymy ją w roli tytułowej we wznowieniu opery „Łucja z Lammermoor” Gaetana Donizettiego. Na jesieni wystąpi aż w dwóch produkcjach Teatru Wielkiego Opery Narodowej – „Czarodziejski Flet” i „Straszny dwór”.

Gabriela Gołaszewska z wyróżnieniem ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie - w klasie śpiewu solowego prof. Jolanty Janucik. aureatka I nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej Ady Sari w Nowym Sączu (2019 r.) oraz kilku nagród specjalnych. Od 2019 roku jest etatową solistką Opery Śląskiej. Mogliśmy usłyszeć ją m.in. w kreacjach: Despiny w „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta (Warszawska Opera Kameralna), Kunegundy w „Kandydzie” L. Bernsteina (Opera Bałtycka, Opera Krakowska), Agaty w „Don Bucefalo” A. Cagnoniego (Opera Bałtycka), Hanny w „Strasznym dworze” S. Moniuszki (Opera Śląska, Teatr Wielki - Opera Narodowa), oraz wspomnianej Adiny w premierowym „Napoju miłosnym” G. Donizettiego.
tagi: