Spotkanie z ambasadorem Japonii

 fot. UMWS fot. UMWS
Ambasador Japonii Akio Miyajima z wizytą w województwie śląskim

Z ambasadorem Japonii spotkali się marszałek Jakub Chełstowski i wicemarszałek Wojciech Kałuża. Tematem spotkania była współpraca polsko-japońska i doświadczenia związane z transformacją.

Ambasador Japonii Akio Miyajima zwrócił się do marszałka z propozycją dotyczącą realizacji w Katowicach wystawy poświęconej historii dzieci syberyjskich, polskich sierot, które przybyły w 1920 roku do Japonii, gdzie znalazły schronienie i opiekę w Fukudenkai. Propozycja realizacji wystawy nawiązuje do wspólnych polsko-japońskich wątków historycznych.

W ramach wizyty w województwie śląskim ambasador Akio Miyajima odwiedzi kopalnię „Piast” w Bieruniu i skocznię im. Adama Małysza w Wiśle.

Warto przypomnieć, że ambasador Miyajima odwiedził we wrześniu Ogród Japoński w Parku Śląskim.

„Wierzę, że współpraca gospodarcza może być szansą na rozwój wzajemnych relacji. Wiele nas łączy, szczególnie w odniesieniu do procesu transformacji, który jest największym wyzwaniem, jakie stoi przed regionem. Jestem przekonany, że nasze kontakty przełożą się na konkretne projekty i wspólne przedsięwzięcia. To szansa na wzajemną promocję nie tylko dla regionu, ale także miast, w zakresie turystyki, kultury czy rozwoju gospodarczego. Uczymy się od siebie nawzajem, tworząc podwaliny pod wszechstronną współpracę” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

2 grudnia 2021 roku odbyła się wideokonferencja z udziałem marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego i wicemarszałka Wojciecha Kałuży oraz Gubernatora Prefektury Gifu Hajime Furuty i Ambasadora RP w Tokio, Pawła Milewskiego. Głównym tematem wydarzenia była ewentualna współpraca w zakresie turystyki, sportu i kultury. W wideokonferencji uczestniczyli ponadto burmistrz miasta Ena, Takane Kosaka i burmistrz Wisły, Tomasz Bujok.

„Trzeba pamiętać, że obok Stanów Zjednoczonych i Niemiec, Japończycy należą do kluczowych zagranicznych inwestorów w Polsce. Z ubiegłorocznych danych wynika, że w ponad 300 firmach utworzyli blisko 40 tys. miejsc pracy, z czego 18 tys., przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Do tej pory japońskie firmy angażowały kapitał przede wszystkim w sektor motoryzacyjny, spożywczy czy elektroniczny. W ostatnich latach dołączyły do podmiotów inwestujących w rozwój polskiej i światowej branży e-mobilności. Polski rynek jest dla Japończyków atrakcyjny. Sprzyja temu rosnący poziom innowacyjności polskiej gospodarki” – mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. UMWS fot. UMWS fot. UMWS fot. UMWS 


tagi: