Stypendia w dziedzinie kultury - 2011

Stypendia w dziedzinie kultury w I edycji 2011 roku otrzymali:  

 1. Anna Kałuża na przygotowanie książki pt. „Wielkie wygrane - wspólne sprawy estetyki, poezji i krytyki",
 2. Marta Cuber na przygotowanie publikacji „Holokaust jako własność i odpad. O prozie śląsko-żydowskiej, żydowsko-zagłębiowskiej i polsko żydowskiej ostatniego dwudziestolecia",
 3. Paweł Chorzępa na przygotowanie i realizację zdjęć do filmu „Pogrzebiny",
 4. Katarzyna Dąbkowska na realizację filmu dokumentalnego pt. „SMOK ZE ŚLĄSKA",
 5. Stanisław Majda na realizację projektu słowno-muzyczno-filmowego pn. „Miłego",
 6. Radosław Dunaszewski na reżyserię, adaptację spektaklu teatralnego „pojedynek" (tyt. oryg. „Sleuth" Anthonego Shaffera w Teatrze Korez,
 7. Monika Wachowicz na realizację projektu teatralnego pod roboczym tytułem „BELLMER",
 8. Alojzy Lysko na dokończenie prac redakcyjnych nad IV tomem „Duchy wojny" pt. „W objęciach śmierci",
 9. Jerzy Klistała na zebranie materiałów oraz opracowanie treści książki pod roboczym tytułem „Martyrologium mieszkańców Zaolzia (miejscowości podległych administracyjnie pod tereny pow. karwińskiego i frysztackiego), w latach 1939-1945 - słownik biograficzny",
 10. Ireneusz Konrad Borowski na realizację projektu pn. „Śląskie typograficzne płaszczyzny industrialne",
 11. Arkadiusz Ławrywianiec na realizację i opracowanie materiału do wystawy fotografii pt. „Portrety twórców",
 12. Arkadiusz Gola na realizację i opracowanie zdjęć do wystawy fotograficznej pt. „Druga strona cegły",
 13. Jerzy Kędziora na realizację kompozycji rzeźb balansujących „Jądro-wymiar balansu",
 14. Natalia Bażowska-Bochenek na realizację instalacji „Rodzisko",
 15. Lesław Tetla na realizację projektu pn. „Publiczny teren prywatny",
 16. Piotr Schmidt na nagranie i wydanie płyty z wybitnym saksofonistą Piotrem Baronem (Wierba&Schmidt Quintet feat. Piotr Baron),
 17. Rafał Wałach na opracownie zapisu nutowego oraz sugestie akompaniamentu pieśni góralskich z regionu istebniańskiego,
 18. Urszula Mazurowska na realizację projektu wydawniczego „Dzieci na tropie... kultury",
 19. Jakub Lewandowski na realizację programu pn. „Wszyscy dorośli byli najpierw dziećmi - Mały Książę" - spektakl na podstawie książki „Mały Książę" Antoine De Saint-Exupery,
 20. Magdalena Bartczak na realizację PROJEKTU PINA czyli spektaklu tanecznego „KOBIETA (NIE)LIMITOWANIE (NIE)LIMITOWANA" połączonego z wykładem o Pinie Baush.

Stypendia w dziedzinie kultury w II edycji 2011 roku otrzymali:

 1. Dominik Cymer na opracowanie „Ilustrowanej Mapy Śląska".
 2. Piotr Węgrzyński na realizację projektu „Rekonstrukcja lalki" - pracę video inspirowaną twórczością Hansa Bellmera.
 3. Marta Bacia na realizację cyklu obrazów „Medykalizacja" / „Człowiek w dyskursie medycznym" / „Obraz człowieka" oraz wykonanie projektu pn. „Atlas".
 4. Jacek Lidwin na realizację projektu pt. „W ciemności, w świetle, poza czasem" - przygotowanie albumu fotograficznego poświęconego Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Performatywnych A PART.
 5. Tomasz Jodłowski na realizację projektu fotograficznego pn. „Sound of Silesia".
 6. Joanna Chudy na dokończenie pracy nad projektem fotograficznym pt. „Fragmentaryczność wspomnień czyli pocztówki z podróży".
 7. Maciej Dziaczko na napisanie, opracowanie i przygotowanie do druku Monografii Teatru Cogitatur w związku z trzydziestą rocznicą powstania tego ośrodka.
 8. Ewa Wyskoczyl na przygotowanie scenariusza i reżyserię spektaklu teatralnego pod roboczym tytułem „Bruno Jasieński padł" (w oparciu o wybrane wątki biograficzne i poezję Brunona Jasieńskiego).
 9. Roman Gatys na realizację zadania pn. „Przedwojenne wzory wracają na nasze stoły" - rewitalizacja serwisów Katowice i Krystyna Fabryki Porcelany Giesche w Katowicach-Bogucicach.
 10. Grzegorz Mart na utworzenie wirtualnego Muzeum Śląskiej Medycyny, Farmacji i Kosmetologii.
 11. Szczepan Twardoch na napisanie powieści pt. „Chłopcy".
 12. Andrzej Urbanowicz na realizację projektu „Paciorki i Perły. Przyjaźnie, Zbliżenia, Fascynacje." - eseje wokół sztuki i kultury.
 13. Magdalena Boczkowska na napisanie książki pt. „Poetyckie miniatury. Szkice subiektywne".
 14. Stanisław Krawczyk na dokończenie pisania „Drugich zapisków na prowincji" i przygotowanie do wydania; napisanie jednoaktówki „W pamięci lustra"; praca nad tomem wierszy dawnych i nowych pt. „Zamykając powiekę".
 15. Beata Bilińska na nagranie solowej płyty „Musorgski - Prokofiew".
 16. Maria Piotrowska-Bogalecka na zrealizowanie projektu pn. „Psałterz w ujęciu polskich kompozytorów barokowych na tle europejskiej kultury muzycznej XVII i XVIII wieku" - przygotowanie i realizacja płyty CD.
 17. Dagmara Świtacz na przygotowanie, rejestrację i wydanie płyty z pieśniami Karola Szymanowskiego.
 18. Wojciech Szwiec na realizację projektu pn. „Filmowe południe" - cyklu wywiadów wideo z twórcami filmów niezależnych i amatorskich.
 19. Wojciech Królikowski na przygotowanie scenariusza i scenopisu filmu animowanego „Ach, jaki piękny jest Śląsk! Biografia rysowana Horsta Eckerta-Janoscha".
 20. Krzysztof Stasiak na pracę nad projektemMasina" - realizacja filmowa spektaklu tańca współczesnego w choreografii Marioli Benesz oraz film w technice Wisual art.