Transatlantyk zagości na Śląsku

fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS
Poznaliśmy szczegóły dotyczące 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk. Gościem wydarzenia będzie wybitny brytyjski reżyser Ken Loach. Festiwal po raz pierwszy odbędzie się w województwie śląskim

O programie wydarzenia rozmawiano w trakcie konferencji prasowej, która odbywała się w Muzeum Śląskim. W konferencji brał udział wicemarszałek Wojciech Kałuża. W spotkaniu, w formie online uczestniczył także dyrektor festiwalu Jan A.P. Kaczmarek.

„Październikowa edycja Festiwalu Transatlantyk będzie szczególna z wielu powodów: po pierwsze, będzie to pierwsza śląska odsłona tego międzynarodowego festiwalu filmowego. Po drugie, jest to jubileuszowa, 10. edycja, a po trzecie - odbywa się ona w nieprzewidywalnym czasie pandemii. Tym bardziej cieszy, że Festiwal odbędzie się w pełnym wymiarze oraz z udziałem znakomitych gości z całego świata” – podkreśla wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Gościem festiwalu będzie brytyjski reżyser Ken Loach, zdobywca dwóch Złotych Palm na Festiwalu w Cannes i pięciokrotnie nagrodzony w Wenecji. Hasłem jubileuszowej edycji festiwalu, który po raz pierwszy odbędzie się w Katowicach, jest “Transformacja - przebudzenie czy tylko wstrząs”.

“Naszą tradycją jest, że myśląc o haśle każdej edycji, szukamy tematów aktualnych, niejednoznacznych i otwierających szeroką debatę. W marcu tego roku cały świat wcisnął przycisk ‘pauza’. To pierwsze tak intensywne, globalne doświadczenie w historii ludzkości, a jego skali jeszcze nie znamy. Jesteśmy przekonani, że hasło 10. edycji Transatlantyku - “Transformacja - przebudzenie czy tylko wstrząs” - uruchomi wyobraźnię widzów i pozwoli nam wszystkim szukać odpowiedzi na pytania o to, jak chcemy dalej żyć, pracować, podróżować i tworzyć” – tłumaczy Jan A.P. Kaczmarek, dyrektor i twórca festiwalu.

Jubileuszowy, 10. Transatlantyk Festival, odbędzie się w dniach 1-8 października w Katowicach i będzie miał nową formułę, odpowiadającą na wyzwania związane z wymogami bezpieczeństwa. Pokazy festiwalowe odbędą się zarówno w katowickich kinach, jak i online. Program wypełnią polskie premiery najciekawszych filmów z największych światowych festiwali, najlepsze rodzime filmy krótkometrażowe, doskonała klasyka, a także spotkania z gośćmi, debaty, masterclassy oraz koncerty.

Mocną stroną festiwalu są spotkania z twórcami. Gościem jubileuszowej edycji będzie Ken Loach, który otrzyma przyznawaną na festiwalu Transatlantyk nagrodę FIPRESCI Platinum Award 95. Widzowie zobaczą retrospektywę jego filmów, będą też mogli uczestniczyć w spotkaniu z twórcą. Festiwal Transatlantyk jest jednym z dwóch festiwali filmowych na świecie, podczas których przyznawane są jubileuszowe nagrody Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. 


Wszystkie filmy prezentowane w ramach Nowego Kina, będą miały w Katowicach polskie premiery. Widzowie wybiorą film, który otrzyma Transatlantyk Distribution Award - nagrodę finansową w wysokości 20 tys. zł, przeznaczoną na wsparcie dystrybucji zwycięskiego filmu w polskich kinach. Podczas Transatlantyku odbędzie się też konkurs, w ramach którego prezentowane będą najbardziej interesujące z polskich filmów krótkometrażowych z ostatnich dwóch lat. Jury konkursowe wybierze spośród nich dwa tytuły: zdobywca Nagrody Głównej otrzyma 7 tys. zł, a zdobywca Wyróżnienia 3 tys. zł. W tym roku na konkurs wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń.

Wyjątkowym wydarzeniem tej edycji będzie sekcja prezentująca filmowe bogactwo artystyczne filmowców związanych ze Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Widzowie i twórcy zbadają wspólnie, na ile Śląsk oddziałuje na reżyserki i reżyserów. W ramach sekcji zaprezentowane zostaną filmy Jana P. Matuszyńskiego, Agnieszki Smoczyńskiej, Marcina Koszałki, Piotra Domalewskiego czy Macieja Pieprzycy - w każdym przypadku będzie to etiuda z czasów studiów oraz film pełnometrażowy. Programowi filmowemu towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z reżyserami i pracownikami Szkoły.

Akredytacje na festiwal będą dostępne od 17 sierpnia br., i umożliwią zobaczenie kilkudziesięciu tytułów oraz udział w spotkaniach i wydarzeniach towarzyszących. Szczegółowy plan tegorocznych wydarzeń znany będzie we wrześniu.

Województwo Śląskie jest Partnerem Głównym Festiwalu. Współorganizatorami festiwalu są śląskie instytucje kultury: Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Ars Cameralis Silesiae Superioris.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS

Linki do stron zewnętrznych
10. Transatlantyk Festival

Filmy 


tagi: