W Katowicach rozpoczyna się wielkie naukowe święto

 fot. mat. organizatora fot. mat. organizatora
Panele dyskusyjne obejmujące wszystkie obszary wiedzy od nauk ścisłych i przyrodniczych po nauki humanistyczno-społeczne, sztukę i zdrowie; spotkania z pisarzami science-fiction, autorytetami w dziedzinie astronomii a nawet językoznawstwa

W Katowicach rusza czwarta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki – cyklicznej imprezy, która doczekała się międzynarodowego charakteru.

Śląski Festiwal Nauki Katowice to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Impreza została przyjęta do sieci European Science Engagement Association, w ramach której będzie promowana.

„Festiwal Nauki to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz dużych, znaczących imprez Województwa Śląskiego. Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, przyciąga mnóstwo młodych ludzi chcących poszerzać swoje zainteresowania. Mogą oni zdobywać wiedzę i czerpać z niej inspirację. To kilkudniowe święto nauki przekształca się już właściwie w markę. Jest też okazją do spotkań środowisk akademickich i samorządowych” podkreśla marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Jak zaznacza profesor Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia studentów Uniwersytetu Śląskiego i dyrektor generalny festiwalu, zamysłem tegorocznej edycji tej popularnej imprezy jest przedstawienie zagadnień naukowych w sposób lekki i łatwy w odbiorze.

„To także okazja, by udowodnić, że Województwo Śląskie nie jest zamknięte w szablonie stereotypu, w którym dominuje przemysł ciężki”, dodaje profesor R. Koziołek.

W tym roku festiwalowe wydarzenia przebiegać będą pod hasłem „Nauka jest bliżej”. Czwartą edycję rozpocznie gala zaplanowana na 25 stycznia o godz. 18.00 w Teatrze Śląskim w Katowicach. W programie m.in. StarTalks” – talk show naukowy z udziałem Setha Shostaka (byłego dyrektora Instytutu SETI, zajmującego się poszukiwaniem cywilizacji pozaziemskiej) i wręczenie Śląskich Nagród Naukowych.

26 i 27 stycznia (niedziela i w poniedziałek) festiwal przeniesie się Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Dla uczestników przygotowano ponad 200 stanowisk pokazowych, setki wykładów, warsztatów i spotkań.

Podobnie jak w poprzednich latach, nie zabraknie gości specjalnych z kraju i zagranicy. Pojawią się przedstawiciele świata nauki i kultury, wśród nich m.in.: austriacki pisarz science fiction Marc Elsberg oraz amerykański astronom i popularyzator nauki Seth Shostak. Ciekawie zapowiada się spotkanie z amerykańskim inżynierem lotniczym i pisarzem Robertem Zubrinem – propagatorem idei kolonizacji i eksploracji Marsa.

Na ŚFN pojawią się również: Aleksandra i Piotr Stanisławscy – autorzy największego polskiego bloga popularnonaukowego „Crazy Nauka”; dr Marcin Popkiewicz – analityk megatrendów i dziennikarz popularyzujący wiedzę na temat zmian klimatycznych (m.in. na portalu „Nauka o klimacie”); Łukasz Wilczyński – prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej oraz pomysłodawca i współorganizator projektu European Rover Challenge, czyli prestiżowych zawodów łazików marsjańskich; prof. Wiesław Nowiński – światowej sławy uczony, innowator i przedsiębiorca, twórca atlasów ludzkiego mózgu; Weronika Nowakowska – była biathlonistka, trzykrotna olimpijka (2010–2018) oraz srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata w 2015 roku.

Ideą największego wydarzenia popularyzującego naukę w Polsce jest rozbudzanie naukowej ciekawości uczestników, bez względu na wiek i zainteresowania. W ubiegłym roku przestrzenie festiwalowe odwiedziło łącznie ponad 35 tysięcy uczestników.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 fot. mat. organizatora  fot. mat. organizatora  fot. mat. organizatora

Linki do stron zewnętrznych
4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
tagi: