W podróży do czystego powietrza

 fot. Radosław Kazimierczak fot. Radosław Kazimierczak
11 października Kontenery Śląskie wyruszają w kolejną podróż. Tym razem znajdą się w nich punkty informacyjne nt. czystego powietrza. Oprócz tego 15 października w stolicy regionu pojawi się nietypowy tramwaj. W otoczeniu żywej zieleni i przy dźwiękach lasu każdy pasażer dowie się, jak może zatrzymać smog

W ten niestandardowy sposób Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego kontynuuje kampanię informacyjną dot. przeciwdziałania niskiej emisji.

„Skuteczna walka ze smogiem musi odbywać się na wielu płaszczyznach. Działania, jakie podejmujemy, mają pobudzać do refleksji, jaki mamy wpływ na jakość powierza. Musimy uświadomić sobie, że to także my przyczyniamy się do złej jakości powietrza i w dużej mierze od nas zależy stan środowiska” – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Od 11 do 19 października br. na ulicach trzech śląskich miast: Rybnika, Sosnowca i Tychów mieszkańcy wypatrywać mogą mobilnych kontenerów kojarzonych głównie z wakacyjnymi wydarzeniami kulturalnymi. W jednym z nich mieścić się będzie antysmogowe centrum edukacji, w którym dyżurować będą eksperci związani z ochroną środowiska, kominiarze, strażnicy miejscy. Mieszkańcy otrzymają tam wszystkie potrzebne informacje o uchwale antysmogowej, wpływie smogu na zdrowie, możliwościach pozyskania dofinansowania na działania związane z ochroną powietrza, karach, jakie grożą za zanieczyszczanie powietrza i wiele innych. W ramach akcji będą rozdawane także maseczki antysmogowe, a w pobliżu kontenerów stanie spirobus, gdzie można będzie bezpłatnie zbadać płuca.

W drugim kontenerze stanie specjalna instalacja artystyczna „Ogrody w naszych głowach” autorstwa pracowni architektonicznej bro.Kat i udekorowana przez florystów z Wietrznego Pola. Dodatkowo dla miłośników sztuki przygotowano trzy mikrokoncerty: 11 października o godz. 17.00 na rynku w Rybniku wystąpią The Party Is Over, 15 października o godz. 17.00 w Sosnowcu (Patelnia) będzie można posłuchać Erith, natomiast 18 października o godz. 17.30 w Tychach (plac Baczyńskiego) zagra Bukowicz.

Kontenery pojawią się w Rybniku od 11 do 13 października, w Sosnowcu (Patelnia) od 14 do 16 października oraz na placu Baczyńskiego w Tychach od 17 do 19 października. Czynne będą od godz. 12.00 do 18.00.

Wyjątkowy tramwaj będzie jeździł od 15 października w Katowicach, Chorzowie, Świętochłowicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Gliwicach, Sosnowcu i Będzinie. Na jego pokładzie, w otoczeniu żywej zieleni i przy dźwiękach lasu, każdy pasażer otrzyma pakiet informacji, jak skutecznie walczyć z niską emisją. Tramwaj będzie kursował wg normalnego rozkładu jazdy na liniach: od 15 do 18 października br. w antysmogową trasę wyjedzie tramwaj linii 11, natomiast od 19 do 21 października na linii nr 24.

Od września br. Urząd Marszałkowski prowadzi również akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży poprzez spektakle teatralne i lekcje w szkołach ponadgimnazjalnych (więcej na powietrze.slaskie.pl lub turozmawiamy.slaskie.pl). Najbliższe spektakle w Bielsku-Białej 22 października i Rybniku 29 października.

W celu podnoszenia świadomości w temacie niskiej emisji prowadzone są różnego rodzaju akcje informacyjno-edukacyjne. Do tej pory zrealizowano m.in. kampanię „Mogę zatrzymać smog”, partycypacyjne otwarte warsztaty antysmogowe „Śląskie bez smogu”, akcję „List do sąsiada” czy ekologiczne Lekcje Obywatelskie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Podjęto również współpracę z Eko Patrolem Głównego Instytutu Górnictwa, który w marcu br. przeprowadził badania zanieczyszczenia powietrza w ośmiu miastach województwa. Dodatkowo materiały informacyjne dotyczące walki ze smogiem i założeń uchwały antysmogowej pojawiły się w marketach budowlanych (Leroy Merlin i Castorama).

 

Linki do stron zewnętrznych
Więcej na powietrze.slaskie.pl 


tagi: