W trosce o życie i zdrowie

 fot. arch. WSS 5 fot. arch. WSS 5
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu powstała nowoczesna Pracownia Hemodynamiki, Elektroterapii i Elektrofizjologii

Pracownia powstała od podstaw i znajduje się w pobliżu oddziału ratunkowego szpitala. Wyposażona jest w dwa nowe angiografy i będzie służyć przede wszystkim pacjentom z oddziałów Kardiologii Inwazyjnej, Chirurgii Naczyń, Neurochirurgii, Neurologii oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Koszt powstania i wyposażenia pracowni to ponad 7,7 mln zł, z czego 1,7 mln zł to środki pochodzące z Unii Europejskiej.

„Każda inwestycja w nowoczesny sprzęt medyczny, która służy ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców, jest dla nas niezwykle ważna. Cieszę się, że ta pracownia powstała, a jej lokalizacja sprawi, że pacjenci trafią do niej bardzo szybko i będą mogli liczyć na profesjonalną pomoc” – podkreśla wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki.

Angiograf służy do pokazania obrazu tętnic, żył oraz komór serca. Wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. W celu przeprowadzenia badania pacjentowi wstrzykuje się środek kontrastowy.

Z nowoczesnych angiografów będą korzystać głównie pacjenci oddziału kardiologii, który w Sosnowcu liczy 44 łóżka i od 2012 roku, kiedy zaczął zajmować się także intensywną opieką kardiologiczną, przyjął już 19 tys. osób, a w samym 2018 roku może wykonać prawie 2,8 tys. zabiegów koronografii.

Szpital obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. 3 października 1988 roku przyjęto tu pierwszych pacjentów. Placówka od samego początku była wyposażona w najnowocześniejsze technologie i wdrażała najnowsze procedury medyczne.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. arch. WSS 5 fot. Mirek Rusecki fot. Mirek Rusecki fot. Mirek Rusecki 


tagi: