Znamy laureatów tegorocznej Olimpiady Astronomicznej

 62. Olimpiada Astronomicza / fot. Marcin Gaweł UMWS 62. Olimpiada Astronomicza / fot. Marcin Gaweł UMWS
Uczestnikom i laureatom rywalizacji gratulował Michał Woś, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Mateusz Kapusta – uczeń 3 klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu został zwycięzcą 62. Olimpiady Astronomicznej, której finał odbył się w Chorzowie. Po raz pierwszy w historii olimpiada odbyła się poza murami Planetarium Śląskiego, które jest zamknięte ze względu na przebudowę i modernizację.

„W imieniu zarządu województwa składam organizatorom Olimpiady Astronomicznej wyrazy uznania, że już po raz sześćdziesiąty drugi możemy gościć w naszym regionie najzdolniejszych uczniów zainteresowanych tą wyjątkową dziedziną. Uczestnictwo w takiej konkurencji wymaga poświęcenia, wysiłku, ale przede wszystkim pasji, by zgłębiać trudną wiedzę o ciałach niebieskich” - powiedział Michał Woś.

W tym roku do finału zakwalifikowało się 21 uczniów, którzy rozwiązywali zadania teoretyczne, związane z analizą danych, a także musieli wykazać się znajomością nieba. To zadanie było zorganizowane w mobilnym, nadmuchiwanym planetarium.

Olimpiada astronomiczna organizowana jest przez Planetarium Śląskie od 1957 roku. Brali w niej udział niemal wszyscy znani polscy astronomowie. To jedna z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych rywalizacji tego rodzaju w kraju.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 62. Olimpiada Astronomicza / fot. Marcin Gaweł UMWS 62. Olimpiada Astronomicza / fot. Marcin Gaweł UMWS 62. Olimpiada Astronomicza / fot. Marcin Gaweł UMWS 62. Olimpiada Astronomicza / fot. Marcin Gaweł UMWS 62. Olimpiada Astronomicza / fot. Marcin Gaweł UMWS

Linki do stron zewnętrznych
Pełna lista Finalistów i Laureatów 62. Olimpiady Astronomicznej 


tagi: