Zapraszamy na Szlak Cysterski

Turnieje rycerskie, konkursy rodzinne, jarmark ekologiczny i średniowieczna muzyka na żywo - to tylko niektóre atrakcje pikniku rodzinnego, który w najbliższą sobotę odbędzie się w Krzeszowie. Impreza oficjalnie otworzy „Południowo-zachodni Szlak Cysterski"

Atrakcje przygotowane przez organizatorów imprezy, która odbędzie się na terenie krzeszowskiego opactwa cysterskiego, przewidują zarówno rozrywki dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Teren imprezy zostanie podzielony na dwie strefy: rycerską i dziecięcą. W pierwszej uczestnicy imprezy przeniosą się do średniowiecznej wioski, w której będą mogli m.in. wziąć udział w turnieju rycerskim, postrzelać z łuku, skosztować rycerskiej strawy czy odwiedzić warsztat płatnerza - średniowiecznego rzemieślnika, który na oczach widzów pokaże sztukę wykonywania rycerskiego uzbrojenia. Średniowieczni wojowie, wyposażeni w miecze, buławy, topory pokażą walki rycerskie, a chętnym zdradzą tajniki sztuki rzemiosła wojskowego i pozwolą przymierzyć swoje zbroje.

Wyścigi w workach, sztafeta rodzinna, rzut ringiem czy wyścig malucha to propozycje zabaw w strefie dziecięcej, których uczestnicy będą nagradzani medalami i nagrodami rzeczowymi. Najmłodsi wezmą udział w warsztatach plastycznych i zabawach indywidualnych. Poza strefami rozrywek na terenie pikniku pojawią się m.in. stoiska jarmarczne z ekologicznymi regionalnymi produktami oraz wystawa fotografii, prezentująca cysterskie i pocysterskie obiekty. Całości towarzyszyć będzie średniowieczna muzyka na żywo. Impreza rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa do 17.00.

Piknik oficjalnie otworzy ponadregionalny szlak turystyczny pn. „Południowo - zachodni Szlak Cysterski". Województwo Śląskie wraz z Województwami Dolnośląskim, Opolskim i Małopolskim uczestniczy w realizacji projektu w ramach działania 6.4. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym". Projekt został dofinansowany przez Instytucję Wdrażającą - Polską Organizację Turystyczną. Na jego realizację na terenie Cysterskich Kompozycji Rud Wielkich w gminie Kuźnia Raciborska Województwo Śląskie w latach 2009-2011 zabezpieczyło kwotę ponad 4 mln zł. Partnerem projektu jest także Śląska Organizacja Turystyczna.

Projektu ma się przyczynić do podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu, a także do promocji w kraju i za granicą pocysterskiego dziedzictwa kulturowego związanego z Polską.

Unikatowość projektu polega przede wszystkim na wyjątkowej randze obiektów zlokalizowanych na szlaku cysterskim w czterech województwach. W większości są to obiekty najwyższej klasy - głównie perły architektury barokowej. Poza tym w obiektach tych znajdują się tysiące wysokiej klasy zabytków ruchomych. Stworzenie Szlaku Cysterskiego stanowić będzie także element koncepcji zarządzania otoczeniem obiektów, co umożliwi starania o wpisanie wytypowanych obiektów pocysterskich na listę światowego dziedzictwa kulturowego „UNESCO". Projekt zakłada również stworzenie systemu informacyjno-promocyjnego - infokiosków i bazy internetowej oraz spójne oznakowanie trasy, obiektów i elementów infrastruktury turystycznej pod jedną marką. W ramach projektu zostanie uruchomiony system GPS do promowania oraz informowania o szlaku i obiektach.

Całkowita wartość projektu to 36 803 890,48 zł. W ramach projektu na terenie czterech województw zbudowano 21 parkingów, 15 sanitariatów, 9 punków informacji turystycznej, zainstalowano 49 infokiosków oraz 160 tablic informacyjnych. Część funduszy przeznaczono także na badania ruchu turystycznego oraz promocję projektu.

Załączniki
Plakat imprezy

Linki do stron zewnętrznych
Więcej na stronie: www.szlak-cysterski.eu



 


tagi: