Jaki jest prawdziwy krupniok śląski?

Do 26 listopada można zgłaszać uwagi do receptury

W Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyło się spotkanie w sprawie rejestracji krupnioka śląskiego w unijnym systemie Chronionych Oznaczeń Geograficznych (CHOG). W czasie dyskusji podsumowano prace związane z przygotowaniem wniosku. Ważnym punktem obrad było przedstawienie propozycji założenia formalnej grupy producentów, która złoży stosowny wniosek o rejestrację produktu w systemie unijnym. Planowane jest powołanie stowarzyszenia z siedzibą w Katowicach, a obejmującego swoim zasięgiem obszar województwa śląskiego i opolskiego.

W trakcie spotkania producenci krupnioka śląskiego uzgodnili jednolitą recepturę produkcji, określając poszczególne składniki wyrobu w dopuszczalnych granicach (tzw. widełkach). Dzięki temu wyrób nie zatraci swojego niepowtarzalnego i oryginalnego charakteru, a każdy z producentów nadal będzie mógł wytwarzać wg własnej receptury, ale mieszczącej się w podanych zakresach.

Przyjęta wersja receptury wytwarzania krupnioka śląskiego zamieszczona została na stronie Województwa Śląskiego.

Organizatorzy zwracając się z prośbą do wszystkich producentów wyrobu z województw śląskiego i opolskiego o przesyłanie uwag i sugestii. Schemat produkcji po rejestracji produktu w systemie CHOG będzie obowiązujący. Jest to zatem ostatnia szansa na „ingerencję" w proces wytwarzania krupnioka śląskiego.

Na uwagi czekamy do 26 listopada 2012 r. Informacje kierować można do:

  • Agnieszka Kotwa - Wydział Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (tel. 32 77 40 080, e-mail: akotwa@slaskie.pl),
  • Grzegorz Miketa - Dyrektor Śląskiego Cechu Rzeźników i Wędliniarzy w Katowicach (cech@cech-wedliniarzy.pl, 32 781 07 31, 722 006 400).  

Krupniok śląski to produkt mocno zakorzeniony w tradycjach kulinarnych obu województw; ma szczególną i specyficzną jakość, renomę oraz cieszy się uznaniem i popularnością. Spełnia on wszelkie warunki, aby stać się pełnoprawnym regionalnym specjałem, wpisanym w unijny rejestr Chronionych Oznaczeń Geograficznych.

Zgodnie z przepisami zarejestrowane nazwy są chronione przed:

  • wszelkim bezpośrednim lub pośrednim wykorzystywaniem w celach komercyjnych zarejestrowanej nazwy dla produktów nie objętych rejestracją, o ile produkty te są porównywalne do produktów zarejestrowanych pod tą nazwą lub jeśli stosowanie nazwy narusza prestiż chronionej nazwy;
  • każdym niezgodnym z prawem zawłaszczeniem, imitacją lub aluzją, jeśli nawet prawdziwe pochodzenie produktu jest zaznaczone lub chroniona nazwa została przetłumaczona, lub towarzyszy jej wyrażenie „w stylu", „rodzaju", „przy użyciu metody", „tak jak produkowane w", „imitacja" lub „podobne";
  • wszelkimi innymi fałszywymi lub mylącymi danymi odnoszącymi się do miejsca pochodzenia, właściwości lub podstawowych cech produktu na opakowaniu wewnętrznym lub zewnętrznym, w materiale reklamowym lub dokumentach odnoszących się do danego produktu lub na opakowaniu produktu w pojemniku, mogącym stworzyć fałszywe wrażenie co do jego pochodzenia;
  • wszelkimi innymi praktykami mogącymi wprowadzić w błąd zainteresowanych co do prawdziwego pochodzenia produktu.

Przyznanie takiego oznaczenia zwiększa również konkurencyjność wyrobu i może stanowić poważny elementem oddziaływania na potencjalnego klienta. Produkt, którego pochodzenie jest gwarantowane przez Unię Europejską, współtworzy wizerunek obszaru swojego pochodzenia i tym samym zachęca do odwiedzenia danego regionu, zapoznania się z jego walorami naturalnymi i kulturowym. Taki produkt może stać się wizytówką regionu.

Załączniki
Receptura wytwarzania krupnioka śląskiego