I Częstochowski Dzień Profilaktyki Chorób Nowotworowych

W najbliższą sobotę, 28 września br. w godzinach od 9.00 do 15.00 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie odbędzie się wielka akcja edukacyjna

„Zapraszamy krótkie, profesjonalne, ale wygłoszone w sposób przyswajalny dla pacjentów wykłady, które poprowadzą nasi najlepsi specjaliści. Planujemy poruszać tematy dotyczące profilaktyki, diagnostyki i leczenia raka piersi, rekonstrukcji piersi oraz żywienia w chorobach nowotworowych i problemów pielęgnacyjnych pacjenta" - mówi Jarosław Madowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.

W trakcie trwania akcji lekarze specjaliści będą prowadzić konsultacje: okulistyczne, pulmonologiczne, onkologiczne, hematologiczne, chirurgiczno-onkologiczne oraz rehabilitacyjne. Poradami służyć będzie psycholog i dietetyk kliniczny. Prowadzane będą warsztaty samobadania piersi. Zaplanowano także wykonywanie bezpłatnych badań takie jak: spirometraia, ekg, pomiar cukru we krwi, usg piersi. Organizatorzy akcji zaproponują też paniom - w wieku 50-69 - mammografię. Oprócz tego promowane będzie zdrowe żywienie, które ma ogromne znaczenie w zapobieganiu chorobom nowotworowym.

Swoją wiedzą, doświadczeniem i wsparciem służyć będą panie ze Stowarzyszenia "Amazonki Częstochowskie", a pracownicy hospicjum przybliżą warunki pomocy, jakiej udzielają chorym w stanie terminalnym. Regionalne Centrum Krwiodawstwa umożliwi chętnym dawcom oddanie krwi oraz uzyskanie bezpłatnie wyników badań: morfologii, grupy krwi, antygen HIV, test kiłowego.

Jak tłumaczą organizatorzy, cała akcja ma na celu edukację zdrowotną mieszkańców, bo wczesna wiedza o zagrożeniu chorobami nowotworowymi o ich leczeniu, a przede wszystkim o profilaktyce spowoduje szybką reakcję pacjenta na niepokojące objawy, lepszą współpracę z lekarzami, zwróci uwagę na ważność profilaktyki.

Akcji towarzyszyć będzie wystawa sprzętu, materiałów opatrunkowych, zdrowej żywności i materiały promujące zdrowie. Dodatkowo Straż Pożarna przygotuje symulację wypadku samochodowego, ratowanie ofiar wypadku (oczywiście posługując się fantomami) i dokona pokazu udzielana pierwszej pomocy. Na pokaz akcji planowanej o godz. 1100 zapraszamy szczególnie młodzież i dzieci z rodzicami.

„Bardzo zależy nam na udziale jak największej ilości osób w nauce udzielania pierwszej pomocy. Jako Szpital posiadający Oddział Ratunkowy na co dzień spotykamy się z pacjentami, którym przed przybyciem Pogotowia Ratunkowego nikt nie potrafił udzielić pomocy" - tłumaczy dyrektor szpitala.

I Częstochowski Dzień Profilaktyki Chorób Nowotworowych odbędzie się w siedzibie WSS na Parkitce (przy ul. Bialskiej 104/118) w Częstochowie. Akcja została objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego.

Linki do stron zewnętrznych
Program akcji zamieszczono na stronie szpitala.
tagi: