Ponowne konsultacje projektu planu ochrony Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”

Uwagi i wnioski przyjmowane są do 24 lutego Projekt dokumentu zamieszczono na stronie internetowej Województwa Śląskiego

W ramach konsultacji opinie, uwagi i wnioski składać można do 24 lutego 2014 r. Uwagi przyjmowane są:

  • w formie pisemnej – na adres Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice lub w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (w godzinach pracy Urzędu),
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: srodowisko@slaskie.pl ,
  • ustnie – w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, ul. Wita Stwosza 7, 40-037 Katowice (w godzinach pracy Urzędu).

Plan ochrony Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd” był już poddany konsultacjom społecznym w lipcu ubiegłego roku. Z uwagi na dokonane korekty w projekcie planu konieczne jest ponowne przeprowadzenie konsultacji.

 


 

Plan ochrony parku krajobrazowego sporządza się na okres 20 lat i zawiera on m.in. cele ochrony przyrody oraz przyrodnicze, społeczne i gospodarcze uwarunkowania ich realizacji; identyfikację oraz określenie sposobów eliminacji lub ograniczenia istniejących i potencjalnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz ich skutków, wskazania obszarów realizacji działań ochronnych, charakterystykę i ocenę stanu zagospodarowania przestrzennego.

Park Krajobrazowy „Orlich Gniazd” ze względu na swoje walory krajobrazowe-turystyczne oraz przyrodnicze uważany jest za jeden z cenniejszych na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. W obecnym kształcie obejmuje obszar o powierzchni 479,65 km2, położony na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Administracyjnie obszar Parku leży na obszarze powiatu częstochowskiego, myszkowskiego, zawierciańskiego oraz na mniejszym fragmencie powiatów grodzkich: Częstochowy i Dąbrowy Górniczej. Gminy znajdujące się na terenie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd” to: Częstochowa, Mstów, Janów, Olsztyn, Poczesna, Żarki, Niegowa, Włodowice, Kroczyce, Pilica, Zawiercie, Ogrodzieniec, Żarnowiec, Łazy i Dąbrowa Górnicza.

Teren parku został podzielony ze względu na charakter środowiska przyrodniczego i krajobrazu na sześć obszarów i cztery podobszary realizacji działań ochronnych. W każdym obszarze i podobszarze wskazane zostały zakazy obowiązujące na danym obszarze. Zakazy te są dostosowane do charakteru obszaru i jego wartości przyrodniczej. Sporządzony przez Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego plan ochrony Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd” został pozytywnie zaopiniowany przez właściwe miejscowo rady gmin.

Linki do stron zewnętrznych
Konsultacje