Od konkurencji do współpracy

O strategii dla Śląska i Małopolski dyskutowali dziś samorządowcy i parlamentarzyści obu regionów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, biznesu i kultury

W czasie spotkania przedstawione zostały najważniejsze atuty i wyzwania rozwojowe oraz cele rozwoju Polski Południowej. Zaprezentowane zostały także możliwości realizacji i finansowania projektów ponadregionalnych na poziomie krajowym.

„To są dwa województwa, w których potencjał ludnościowy jest największy w Polsce, ale też potencjał związany z gospodarka, z przedsiębiorczością, z nauką i innowacjami. Cieszę się, że te dwa regiony oddolnie, zupełnie samoistnie zechciały stworzyć taki strategiczny dokument” – mówiła wicepremier Elżbieta Bieńkowska. „Bo – jak wyjaśniła – właśnie w tak długiej perspektywie trzeba działać, by móc pozyskiwać pieniądze”.

„Mówiąc o kierunkach naszej interwencji, musimy myśleć o tworzeniu pakietowych produktów turystycznych, kreowaniu oferty inwestycyjnej, lobbingu na rzecz makroregionu czy też przyciąganiu i organizacji wydarzeń o znaczeniu krajowym i międzynarodowym” – mówił Marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła.

Wśród najistotniejszych projektów kluczowych, jakie zostały zidentyfikowane w dokumencie opracowanym na szczeblu samorządowym, znalazły się projekty o charakterze badawczym (m.in. konsorcja innowacyjnej medycyny, bipolarne centra wzornictwa i dizajnu czy sieciowanie centrów transferu innowacji i technologii), infrastrukturalnym (m.in. podniesienie standardów DK94, modernizacja linii kolejowej Katowice – Kraków, rozbudowa centralnej magistrali kolejowej), środowiskowym (w tym: realizacja programu ochrony przed powodzią w dorzeczu Górnej Wisły, opracowanie i wdrożenie programu ograniczenia niskiej emisji w Polsce Południowej) czy wreszcie projekty w obszarze turystyki i kultury (np. organizacja Festiwalu Kultur, wykreowanie Szlaku Orlich Gniazd jako flagowego produktu turystycznego Polski Południowej, szlak zabytków górniczych Polski Południowej).

„Skupiamy się na projektach ponadregionalnych, realizując główne cele zapisane w naszej strategii, bo łatwiej będzie nam realizować projekty, które będą wzmacniane na poziomie obu województw” – wyjaśniał Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa i zaapelował do parlamentarzystów obu regionów o lobbowanie na rzecz wspólnych przedsięwzięć.

Jednym z punktów dzisiejszego spotkania było powołanie 30-osobowej Rady Koordynującej współpracę woj. śląskiego i małopolskiego w realizacji wspólnej strategii. Jej zadaniem będzie nadzór, opiniowanie i projektowanie współpracy regionów, ale też koordynacja prac zespołów projektowych. W jej skład weszli przedstawiciele obu regionów.

Zdaniem wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej powstanie Rady Koordynującej oznacza zakończenie prac nad strategią i jest momentem do rozpoczęcia wspólnych działań. „Teraz ten pakiet projektów, który znajduje się w przedstawionych przez województwa pomysłach, trzeba ponumerować, zrobić ich hierarchizację i powiedzieć, co jest najważniejsze, co da tym dwóm regionom wartość dodaną” – mówiła wicepremier.

„Przechodzimy od konkurencji do współpracy, do kooperacji. To da nam dodatkowe środki finansowe i otworzy przed nami dodatkowe możliwości” – akcentowali zgodnie marszałkowie.


8 stycznia 2014 Rada Ministrów przyjęła Strategię Rozwoju Polski Południowej do roku 2020. Tym samym zakończyły się trwające niemal trzy lata prace, w trakcie których wspólnie Województwo Małopolskie i Śląskie wraz z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju stworzyły dokument definiujący zasadnicze kierunki współdziałania pomiędzy obydwoma regionami.

Istotnym czynnikiem, który w przyszłości zdecyduje o sukcesie Strategii, jest wsparcie ze strony parlamentarzystów z obu regionów. Powodzenie zapisanych w niej zamierzeń wymaga bowiem nie tylko wsparcia na rzecz Polski Południowej, ale przede wszystkim mobilizowania podmiotów z obu województw do podejmowania wspólnych działań na rzecz rozwoju całego makroregionu.


Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
                               Wręczenie aktów powołania członkom Rady Koordynującej współpracę w obszarze Polski Południowej          Posiedzenie Rady Koordynującej współpracę w obszarze Polski Południowej

Linki do stron zewnętrznych
Więcej o strategii