Śląskie obchody Dnia Zdrowia Psychicznego

Z tej okazji Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego organizuje cykl konferencji poświęconych tematyce zaburzeń psychicznych

Dziś w Gmachu Sejmu Śląskiego odbyła się pierwsza z cyklu czterech konferencji „Zaburzenia lękowe i emocjonalne u dzieci i młodzieży”. Spotkanie adresowane było jest do dyrektorów szkół i placówek wychowawczych, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych, pielęgniarek i higienistek szkolnych oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja filmu edukacyjnego na temat zaburzeń emocjonalnych i lękowych. Film podejmuje tematykę form pomocy udzielanych dzieciom i młodzieży w różnych placówkach województwa śląskiego. Może być ważną wskazówką edukacyjną dla nauczycieli i rodziców poszukujących informacji w tym obszarze. Zawiera informacje o diagnozie, objawach i przyczynach ich powstawania, a także o możliwościach udzielenia pomocy osobom, u których mogą występować tego typu problemy.

W czasie konferencji wystąpienie merytoryczne wygłosiła konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik. Dotyczyło ono rozumienia zagadnień symptomów lękowych. Psycholog Joanna Piwkowska przedstawiła zasady pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami lękowymi.

Współorganizatorem konferencji był Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach oraz Śląski Urząd Wojewódzki.

Kolejne konferencje z tego cyklu zaplanowane zostały w Bielsku-Białej (16.10.2014 r.), Częstochowie (22.10. 2014 r.) i Rybniku (28.10.2014 r.).

Jutro, w środę 8 października br. o godz. 9.30 w Sali Kolumnowej budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach (ul. Dąbrowskiego 23) przeprowadzone zostanie seminarium „Otwarty Dialog – szansa na wdrożenie zmian w psychiatrii”. Jego celem jest promocja innowacyjnego podejścia terapeutycznego w opiece psychiatrycznej, polegającego na integracji działań różnych służb oraz na integracji rożnych rodzajów terapii (m.in. psychoterapia, farmakoterapia, socjoterapia) stosowanych u pacjenta z zaburzeniami psychicznymi i jego rodziny.

W czasie spotkania zaplanowano także prezentacje instytucji zajmujących się ochroną zdrowia psychicznego oraz warsztaty tematyczne.

Równolegle w foyer budynku Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Dąbrowskiego będzie można skorzystać z konsultacji lekarzy psychologów, pracowników socjalnych i rzecznika praw pacjenta. Odbędą się pokazy twórczości oraz kiermasz prac pacjentów – podopiecznych instytucji zajmujących się ochroną zdrowia psychicznego.

Organizatorami konferencji są: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Centrum Psychiatrii w Katowicach, Śląska Filia Sekcji Naukowej Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Psychiatrycznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Śląskie Stowarzyszenie Ad Vitam Dignam w Katowicach. Więcej na stronie organizatorów.

Ponadto 10 października br. wspólnie z Uniwersytetem Śląskim zorganizowana zostanie konferencja „Podstawy kontaktu pracownika uczelni wyższej ze studentem wykazującym objawy zaburzenia psychicznego”.

Ma ona na celu przybliżenie pracownikom pozostającym w bezpośrednim kontakcie ze studentami podstawowych form komunikacji z osobami przejawiającymi objawy zaburzeń psychicznych. W czasie spotkania pracownicy dowiedzą się, w jaki sposób rozpoznawać podstawowe symptomy oraz w jaki sposób reagować na zachowanie i szczególne potrzeby studentów, między innymi w jednostkach obsługi studenta (np. dziekanaty, biblioteki), a także podczas zajęć dydaktycznych.

Konferencja będzie prowadzona przez specjalistów z zakresu psychologii, psychiatrii oraz socjologii, którzy uwzględnią w swoich wystąpieniach szczególną formułę kontaktów pracowników uczelni ze studentami. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jakie są pierwsze objawy podstawowych zaburzeń psychicznych oraz w jaki sposób reagować na nietypowe zachowania studentów, formułować komunikaty do osób zagrożonych zaburzeniami psychicznymi, dostosować formę zajęć/zaliczenia do szczególnych potrzeb oraz ograniczeń studentów z objawami zaburzenia, a także doradzić studentowi w sprawie uzyskania specjalistycznej pomocy.

Spotkanie odbędzie się w Sali Marmurowej Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Początek o godz. 10.00.


Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.