Rusza REGIOFUN

5. Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych potrwa do 12 października w Katowicach

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych REGIOFUN odbędzie się w Katowicach po raz piąty – rozpocznie się 7 października i potrwa 6 dni. Jak zwykle spotkają się na nim producenci ze wszystkich stron świata, by rozmawiać i planować wespół z europejskimi funduszami filmowymi i przedstawicielami miast kolejne produkcje, a także poznawać najciekawsze miejsca województwa śląskiego. Festiwalowe wydarzenia odbędą się w kinach Kosmos o Światowid oraz w Kinoteatrze Rialto.

I jak dla branży od początku swojego istnienia REGIOFUN jest miejscem pracy, tak widzom stwarza możliwość premierowego obejrzenia najświeższych produkcji. W tym roku zaprezentowanych zostanie ponad 70 filmów (43 filmy pełnometrażowe), w tym 45 zostanie pokazanych premierowo w Polsce, a aż 69 pojawi się premierowo na Śląsku.

Organizatorzy REGIOFUNu szykują na jubileusz nie lada gratkę – gorącej i zupełnie nowej sekcji „Border Gate” poświęconej przekraczaniu granic w produkcjach filmowych towarzyszyć będzie „Ogród Gwiazd”, czyli spotkania publiczności z festiwalowymi gośćmi. Pojawi się także nowa nagroda, którą począwszy od tegorocznej edycji REGIOFUN honorować będzie producentów wytyczających nowe ścieżki, które – jak się okazuje – o wiele prościej jest wytyczać filmom finansowanym z funduszy regionalnych. W tym roku statuetka „Border Gate Award” trafi w ręce duńskiego producenta Petera Aalbaecka Jensena, który wraz z Larsem von Trierem założył firmę Zentropa. To właśnie w Zentropie narodziła się idea manifestu filmowego znanego jako „Dogma 95”, zrealizowana w „Dogville”, „Tańcząc w ciemnościach” czy nominowanym w 2006 roku do Oskara filmie „Tuż po weselu”. Peter Aalbaeck Jensen spotka się z festiwalową publicznością w Kinie Kosmos w „Ogrodzie Gwiazd”.

Koneserów europejskiego kina, którzy wybiorą się na REGIOFUN, zaciekawić powinien przegląd filmów Xaviera Bermudeza. W filmowej retrospektywie artysty znajdzie się 5 filmów: „Nena”, „Leon i Olvido”, „Rafael”, „Opowieść dla Oliwii” oraz „Wartość czasu” – cztery pierwsze tytuły pojawią się na polskich ekranach po raz pierwszy. Tradycyjnie w paśmie REGIO-CANNES pokazane zostaną nowości prezentowane na największym w Europie festiwalu filmowym, jakie powstały dzięki udziałowi w nich regionalnych funduszy. W tym roku autorskie pasmo przedstawi również Filmoteka Śląska. Przywoła ona filmy często przełomowe dla europejskiej kinematografii, prezentując je w odrestaurowanych, cyfrowych kopiach: „Basen” (1969) reż. Jacques Deray; „Vampyre” (1931) reż. Carl Dreyer; „Medea” (1969) reż. P.P. Pasolini; „Orfeusz” (1950) reż. Jean Cocteau; „L'arme a gauche” (1965) reż. Claude Sautet. Specjalne filmowe pasmo odnajdą również najmłodsi – KLAPS, czyli REGIOFUN dzieciom.

Szczegóły programu znajdują się na www.regiofun.pl w zakładkach „widzowie” oraz „producenci”.



Linki do stron zewnętrznych
Strona internetowa festiwalu



 


tagi: