Kongres odpowiedzią na wyzwania

Tegoroczna IX edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (10-12 maja) pobiła kilka rekordów. Trzy dni debat i dyskusji podsumowano na konferencji prasowej

Przed dziennikarzami zjawili się m.in. Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, Marcin Krupa, prezydent Katowic, eurodeputowany Jerzy Buzek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Robert Tomanek, prezes zarządu Grupy PTWP – głównego organizatora EKG oraz Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

„Tegoroczna edycja odbywała się w wyjątkowych okolicznościach” – przekonuje Wojciech Kuśpik. – „Sytuacja geopolityczna w Polsce, w Europie i na świecie różni się diametralnie od tej jeszcze sprzed roku. Nie dziwi więc, że podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego zajęliśmy się tymi sprawami. Rozmawialiśmy także o właściwym, jak najefektywniejszym wykorzystaniu zdobyczy IV rewolucji przemysłowej; o bezpieczeństwie energetycznym czy wreszcie o właściwym i faktycznym wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. W moim odczuciu przez te trzy dni udało nam się odpowiedzieć na najważniejsze dzisiaj wyzwania” – dodał.

Nową sytuację polityczną na mapie Starego Kontynentu, ale też nowe wyzwania, przed którymi stoi Europa i cały świat, akcentował były premier RP, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek: „Brexit zmienia wszystko. Podobnie zresztą, jak postęp technologiczny. Ten z jednej strony pomaga nam się rozwijać, przyspiesza ów rozwój, a z drugiej stwarza realne zagrożenia na rynku pracy. Nikt z nas nie ma wątpliwości, że dalsza cyfryzacja, pogłębianie prac nad sztuczną inteligencją powoduje realny lęk o miejsca pracy. Trzeba już teraz na ten temat konkretnie rozmawiać. Kongres był ku temu doskonałą okazją” – stwierdził.

Europejski Kongres Gospodarczy był również okazją do debat dotyczących bardziej ustrojowych niż gospodarczych aspektów. Takich jak chociażby przyszłość samorządu terytorialnego w Polsce, którego powstanie w latach 90. ubiegłego stulecia politycy prawie zgodnym głosem oceniają jako najlepszą dotychczas reformę.

„Musimy otwarcie przyznać, że ta reforma tak naprawdę nie skończyła się jeszcze. Dzisiaj jesteśmy gotowi do dyskusji na temat ostatecznego kształtu samorządu terytorialnego. W przyszłym roku Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się już na terenie funkcjonującej, jedynej w kraju metropolii. To też dobra okazja do takich rozmów. Zawsze podczas Kongresu będzie dobrze dyskutować o tym, co nas obecnie najbardziej interesuje, czyli o walce o czyste powietrze i skutecznym instrumentom przeciwko smogowi” – powiedział marszałek Wojciech Saługa, przy okazji dziękując wszystkim licznie odwiedzającym stoisko Województwa Śląskiego podczas tegorocznego EKG. „Udało nam się pokazać innowacyjność i nowoczesność Śląska. Akcentowaliśmy nasz regionalny design czy tutejszych, coraz prężniejszych start-upowców” – zwrócił uwagę Wojciech Saługa.

Z kolei rektor Robert Tomanek zwrócił uwagę na nowe otwarcie EKG w mediach społecznościowych. „Przez te trzy dni byliśmy świadkami ponad 46 tysięcy postów na Facebooku. Dodatkowo pierwszy raz w historii Kongresu uruchomiliśmy transmisję na żywo na Snapchacie i Instagramie. Z tego ostatniego serwisu skorzystało prawie 6,5 tysiąca odbiorców” – wyliczał.

W sumie przez trzy dni trwania Kongres odwiedziło ponad 9 tys. gości. Kolejne wydarzenia relacjonowało w sumie 660 reprezentantów mediów. W 132 panelach dyskusyjnych wzięło udział ponad 800 prelegentów. Zdecydowana większość jak najbardziej chwali przyjętą formułę EKG. Ponad 93 proc. z nich deklaruje obecność podczas kolejnej, jubileuszowej – dziesiątej edycji Kongresu.

„Nadzieje związane z przyszłoroczną edycją są rzeczywiście bardzo rozbudzone. Chcemy przetestować różne nowe rozwiązania, z których być może skorzysta się już podczas najbliższego Szczytu Klimatycznego. Ten ma odbyć się w grudniu 2018 roku w Katowicach” – powiedział Wojciech Kuśpik.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.