Jak samorządy mogą pomóc przedsiębiorcom

 fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS
Jeden z paneli dyskusyjnych kończących pierwszy dzień Europejskiego Forum Przyszłości był poświęcony regionom, które zostały uhonorowane tytułem Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. W tym gronie znalazło się także Województwo Śląskie

Nagrodę otrzymali także: Region Prowansja–Alpy–Lazurowe Wybrzeże (Francja), Region Wspólnota Madrytu (Hiszpania), Region Helsinki–Uusimaa (Finlandia), Miasto Castelo Branco (Portugalia) i Miasto Gabrovo (Bułgaria) Laureatom przyznano markę ERP na okres dwóch lat (2021 i 2022), co umożliwi im zaplanowanie i wdrożenie strategii odbudowy gospodarczej i społecznej.

- Śląsk znalazł się w elitarnym gronie, ale znalazł się w nim nieprzypadkowo. Zastosowaliśmy nieszablonowe rozwiązanie w warunkach kryzysu. W trudnym czasie walki z pandemią potrafiliśmy, we współpracy z Komisją Europejską i administracją rządową, przygotować największy w Polsce regionalny program pomocy gospodarce o wartości 1,4 miliarda złotych. To pozwoliło przetrwać wielu firmom trudny czas i zachować miejsca pracy. Działaliśmy szybko i skutecznie: osłonowo dla sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw i dla służby zdrowia. Doceniła to Komisja Europejska, ale jednocześnie udowodniliśmy, jak bardzo skuteczny potrafi być samorząd. Przed nami kolejne wyzwanie, jakim jest realizacja strategii „Zielone Śląskie” 2030. W ciągu kilku najbliższych lata mamy stać regionem w pełni przyjaznym środowisku. Chcemy jednak robić to w miarę na własnych zasadach – mówił marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Podczas konferencji łączono się online z każdym z przedstawicieli uhonorowanych regionów. Z kolei Michael Murphy, przewodniczący komisji ECON Europejskiego Komitetu Regionów określił Śląskie jako wzorowe względem strategii przygotowanej dla przedsiębiorców.

- Województwo Śląskie jest przykładem regionu, który bardzo ambitnie myśli o przyszłości. Od półtora roku wiele firm w całej Europie dosłownie walczy o przeżycie. Na Śląsku pokazano, jak skutecznie im pomagać. A przecież małe i średnie przedsiębiorstwa to krwioobieg gospodarki. Przeobrażenia gospodarcze bez nich nie byłyby możliwe. Dlatego trzeba tworzyć dla nich dobrą atmosferę, pomagać im. Dlatego tak potrzebne są strategie regionalne, a najlepsze jest podejście lokalne. Tyczy się to także polityki środowiskowej - podkreślił Michael Murphy.

- Nasza rola polega na stymulowaniu przedsiębiorczości. Ważne są programy regionalne. To najbardziej efektywne narzędzie. Zależy nam na wdrażaniu modeli biznesowych i cyfrowych. Skutecznym rozwiązaniem dla gospodarki są startupy. Rządy musza nauczyć się myśleć lokalnie. Polityka krajowa nie może być sztywna – ocenił Ossi Savolainen, burmistrz regionalny Regionu Helsinki-Uusimaa w Finlandii dodając, że pandemia wywołała swoisty boom technologii cyfrowych.

W podobnym tonie wypowiedziała się Tanya Hristova, burmistrz miasta Gabrovo w Bułgarii. – Cyfryzacja w dobie pandemii wręcz pokazała swoją siłę – dodała.

Podobne do Województwa Śląskiego strategie wsparcia dla przedsiębiorców zastosowano także w wyróżnionych regionach Francji i Hiszpanii.

- Mamy to szczęście, że jesteśmy regionem, który w skali kraju wypracowuje najwyższy wskaźnik PKB. Jeśli ktoś traci pracę lub przedsiębiorstwo popada w kłopoty od razu otrzymuje wsparcie. Każdy ma prawo do szansy. A jeśli musi zacząć wszystko od nowa, podamy mu pomocną dłoń. Po to przecież jesteśmy – zaakcentował Alberto González Díaz - dyrektor Generalny ds. Samozatrudnienia i Przedsiębiorczości Region Madrytu.

- Nasz region od lat posiada specjalny fundusz wspierający przedsiębiorców. W dobie pandemii sprawdził się on podwójnie - wskazała Lucie Durocher - Dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Europejskich i Wspólnoty Śródziemnomorskiej Regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże,

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS

Linki do stron zewnętrznych
Europejskie Forum Przyszłości