Jan Paweł II wciąż w naszych sercach

fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS
18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła. Polska świętuje setne urodziny papieża Jana Pawła II

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym od blisko pięciu wieków papieżem, który nie był Włochem. Na tronie Piotrowym zasiadał przez 26 lat.

„Papież Jan Paweł II to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych Polaków w historii, który odcisnął istotne, pozytywne piętno na życiu pokoleń. Mam na myśli nie tylko jego niezłomną postawę, ale również wartości, które w nas zaszczepił. Setna rocznica jego urodzin jest doskonała okazją, żeby przypomnieć sobie słowa papieża Polaka, jego naukę i dziedzictwo, które niesie uniwersalny przekaz” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Karol Wojtyła został papieżem 16 października 1978 roku. W czasie swojego pontyfikatu odbył ponad sto podróży apostolskich na całym świecie i odwiedził Polskę dziewięciokrotnie. Z wiernymi spotykał się także w naszym regionie, w Częstochowie, Katowicach, Gliwicach i Sosnowcu. W trakcie wizyty w Czechach był również w Bielsku-Białej, Żywcu, Skoczowie. Jest autorem wielu encyklik, listów apostolskich, adhortacji i książek. 14 maja 1981 roku został ciężko ranny w zamachu na placu św. Piotra w Rzymie. W 1985 roku ustanowił Światowe Dni Młodzieży, które gromadzą do dziś setki tysięcy młodych ludzi z całego świata na wspólnej modlitwie. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku, a beatyfikowany został 1 maja 2011 roku przez Benedykta XVI. Kanonizacja miała miejsce 27 maja 2014 roku w Rzymie.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS