Maski warte złota

 Statuetka nagrody teatralnej Złota Maska. fot. arch. UMWS Tomasz Żak Statuetka nagrody teatralnej Złota Maska. fot. arch. UMWS Tomasz Żak
Ogłoszono nominacje w 56. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim

Do nagród zgłoszone zostały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku.

„Złote Maski to uznana marka i wyraz szacunku dla ludzi teatru, ich ciężkiej pracy, talentu i emocji, których nam dostarczają. Gratuluję nominowanym i dziękuję za to, że zabieracie nas w tę wyjątkową podróż i promujecie nasz region poprzez sztukę, stając się ambasadorami województwa śląskiego. Wierzę, że te nominacje będą dla Was źródłem motywacji i dowodem uznania dla waszej pracy i pasji, a dla nas okazją do obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie”- mówi marszałek Jakub Chełstowski.

W roku 2023 zostało zgłoszonych 57 spektakli zrealizowanych przez 23 producentów. Członkowie komisji nagrody dokonali preselekcji zgłoszeń i do następnego etapu oceny zakwalifikowano
40 tytułów zrealizowanych przez 21 producentów.

W opinii członków komisji nagrody teatralnej „Złote Maski” w województwie śląskim cieszy fakt, że z roku na rok rośnie pozycja i aktywność teatrów nieinstytucjonalnych, szczególnie w Katowicach.

Nominacje do nagród teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2023:

Kategoria SPEKTAKL ROKU

 1. „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Agaty Biziuk w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.
 2. „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka
  w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
 3. „Dziwny przypadek psa nocną porą” według powieści Marka Haddona, na podstawie tekstu Simona Stephensa, w reżyserii Tadeusza Kabicza w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

 1. „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, według scenariusza
  i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 2. „Tajemniczy ogród” według powieści Frances Hodgson Burnett w reżyserii Justyny Sobczyk
  w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
 3. „Ach, jak cudowna jest Panama!” Janoscha, w adaptacji i reżyserii Katarzyny Hory w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

 1. Violetta Smolińska za rolę Łucji Kamockiej w spektaklu „Zanurzenie” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
 2. Hanna Zbyryt za rolę Kustoszki w spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Joanny Drozdy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
 3. Anna Kadulska i Ewa Kutynia za role Francis Shields i Loretty Mackie w spektaklu „Fly me to the moon” Marie Jones w reżyserii Andrzeja Dopierały w Teatrze Bez Sceny w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

 1. Michał Piotrowski za rolę Mieczysława Wojnicza w spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
 2. Adam Hutyra za role: Nikodema Dyzmy w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego i Cześnika Macieja Raptusiewicza w spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Joanny Drozdy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
 3. Oskar Jarzombek za rolę Kristophera w spektaklu „Dziwny przypadek psa nocną porą” według powieści Marka Haddona, na podstawie tekstu Simona Stephensa, w reżyserii Tadeusza Kabicza w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

 1. Radosław Sadowski za rolę Henryka w spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Agaty Biziuk w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.
 2. Karol Gaj za rolę Arlekina w spektaklu „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, według scenariusza i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 3. Joanna Rząp za role w spektaklu „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, według scenariusza i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ

 1. Hubert Waljewski za rolę Michaela/ Dorothy w spektaklu „Tootsie” w reżyserii Magdaleny Piekorz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
 2. Marta Gzowska-Sawicka i Adam Myrczek za role Mistrzów Ceremonii w spektaklu „Kabaret”
  w reżyserii Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku - Białej.
 3. Gabriela Legun za rolę Oskara w spektaklu „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego w reżyserii Anny Wieczur w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ

 1. Mateusz Znaniecki za rolę Empuzy w spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego
  w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego
  we Wrocławiu.
 2. Barbara Lubos za rolę Maheude w spektaklu „Germinal” na podstawie tekstu Émile’a Zoli
  w adaptacji i w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
 3. Tatiana Cholewa za rolę Archibalda Cravena w spektaklu „Tajemniczy ogród” według powieści Frances Hodgson Burnett w reżyserii Justyny Sobczyk w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria REŻYSERIA

 1. Agata Biziuk za reżyserię spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.
 2. Magdalena Piekorz za reżyserię spektaklu „Tootsie” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
 3. Robert Talarczyk za reżyserię spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego
  Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu
  im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Kategoria SCENOGRAFIA

 1. Katarzyna Borkowska za scenografię do spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego
  w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
 2. Aleksandra Wasilkowska i Sławek Blaszewski za scenografię i kostiumy do spektaklu „Germinal” na podstawie tekstu Émile’a Zoli w adaptacji i w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
 3. Marika Wojciechowska za scenografię do spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Agaty Biziuk w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.

Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY

 1. Szymon Michlewicz-Sowa za choreografię w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
 2. Jakub Lewandowski za choreografię w spektaklu „Tootsie” w reżyserii Magdaleny Piekorz
  w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
 3. Izadora Weiss za choreografię w spektaklu „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego w reżyserii Anny Wieczur w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

 1. Spektakl internetowy „Feblik” według tekstu Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Lecha Mackiewicza w Teatrze Miejskim Gliwicach za udaną artystycznie próbę wykorzystania technologii internetowych dla upowszechniania najnowszej dramaturgii polskiej w sposób przekraczający ograniczenia czasowo-przestrzenne tradycyjnego teatru oraz udostępnienie ich osobom z niepełnosprawnościami słuchu.
 2. Marcin Gałażyn za muzykę do spektaklu „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, według scenariusza i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 3. Kaśka Dudek, Karol Gaj, Anna Kandziora, Radosław Lis, Michał Piotrowski, Anna Stępień, Alicja Szymkiewicz za spójną artystycznie i perfekcyjną w wykonaniu pracę zespołu aktorskiego w spektaklu „Zemsta. Dell’arte" Aleksandra Fredry w reżyserii Matteo Spiazzi’ego w Teatrze Gry i Ludzie w Katowicach.
Laureatów „Złotych Masek” poznamy podczas uroczystości wręczenia nagród, która  odbędzie się 25 marca br. w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Spektakl „Kandyd, czyli optymizm” w reżyserii Rafała Szumskiego częstochowskiego teatru w ubiegłym roku otrzymał „Złotą Maskę” w kategorii „spektakl roku”.


 


tagi: