Moniuszko pod strzechami

 graf. Skansen Chorzów graf. Skansen Chorzów
Już we wrześniu Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza na cztery wyjątkowe koncerty muzyczne w ramach Festiwalu pn. „Moniuszko pod strzechy”. To niezwykłe przedsięwzięcie związane jest z Rokiem Moniuszkowskim, w którym świętujemy 200 rocznicę urodzin wybitnego kompozytora.

W niezwykłej scenerii Muzeum Etnograficznego światowej klasy muzycy i artyści zaprezentują utwory Moniuszki w czterech odsłonach muzycznych. Uczestnicy wydarzenia po raz kolejny będą mogli się przekonać, jak wszechstronny – ale też ciągle zbyt mało znany – jest dorobek ojca narodowej opery polskiej.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Wacław Golonka - organista, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykształcenie muzyczne otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. W ramach cyklu koncertowego usłyszymy zatem znane utwory wybitnego kompozytora w interpretacjach jazzowych. Wykona je Włodek Pawlik, wybitny muzyk jazzowy i laureat nagrody Grammy, który wziął na warsztat najsłynniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki.

Na unikatowych sukach biłgorajskich – instrumentach ludowych zrekonstruowanych na podstawie akwareli Wojciecha Gersona – zagra uznana w świecie multiinstrumentalistka – Maria Pomianowska, która (wraz ze swoim zespołem) wprowadzi słuchaczy w magiczny świat rzadko granych pieśni Moniuszkowskich.

Widowisko „Krótkie słabości, czyli Moniuszko i srebrna góra” to z kolei komedia muzyczna oparta na faktach z życia twórcy „Halki”. W postać kompozytora wcieli się Dariusz Niebudek – laureat wielu prestiżowych nagród aktorskich (m.in. Złotej Maski), natomiast partie operowe wykonają wybitni artyści muzyczni: Aleksandra Hofman i Adama Baumanna, znany publiczności z m.in. „Grzesznego żywota Franciszka Buły” czy „Skazanego na Bluesa”.

„Prząśniczki”, „Pieśń wieczorna”, „Dziad i Baba” oraz inne utwory zawarte w „Śpiewniku Domowym” Moniuszki usłyszymy natomiast w tradycyjnej odsłonie w wykonaniu Marcina Wolaka (bas – baryton), Katarzyny Ćwiek (mezzosopran) oraz Pawła Kubicy (fortepian). Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” to znakomite miejsca do prezentacji muzyki Stanisława Moniuszki.

Dzięki swojej unikalnej ekspozycji nie tylko przybliża życie Polaków w czasach kiedy żył i tworzył Moniuszko, ale też ściśle koresponduje z muzyką kompozytora, który stare sprzęty czy tradycje i zwyczaje dawnej wsi często czynił bohaterami swoich pieśni.

Wstęp na koncert organizowane w ramach wydarzenia „Moniuszko pod strzechy” jest bezpłatny.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i organizowany jest w ramach Roku Moniuszkowskiego.

  • Program festiwalu Moniuszko pod strzechy
  • 8 września 2019 godz. 16.30 | Wstęp wolny od 15.30 MONIUSZKO NA LUDOWO Maria Pomianowska z zespołem — Suki biłgorajskie, śpiew
  • 15 września 2019 godz. 17.00 | Wstęp wolny od 16.00 MONIUSZKO – MISTRZ PIEŚNI I MINIATURY FORTEPIANOWEJ Katarzyna Ćwiek – sopran Marcin Wolak – bas Paweł Kubica – fortepian
  • 22 września 2019 godz. 16.00 | Wstęp wolny od 15.00 WIDOWISKO MUZYCZNE PT. „KRÓTKIE SŁABOŚCI, CZYLI MONIUSZKO I SREBRNA GÓRA” Występują: Dariusz Niebudek, Adam Baumann, Aleksandra Hofman Akompaniament: Wacław Golonka Scenariusz: Tomasz Lerski Reżyseria: Janusz Kukuła
  • 29 września 2019 godz. 16.30 | Wstęp wolny od 15.30 JAZZ MONIUSZKO Włodek Pawlik (Fortepian)Zobacz również

 


tagi: